Stát možná bude moct zabavit majetek zločinci, který nevysvětlí příjmy

Stát by mohl v budoucnu zabavit majetek zločinci, který nedokáže vysvětlit, jak získal peníze. Chce si tak došlápnout na kriminálníky, kteří mají obrovský majetek a oficiálně nízké příjmy. Chystaná sankce by mohla být přímo součástí rozsudku. Podobně to funguje i v jiných státech Evropské unie. Ministerstvo spravedlnosti plánuje novinku začlenit do připravované novely trestního zákoníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Takzvaná konfiskační směrnice by se týkala hlavně lidí, kteří byli odsouzeni za korupční trestné činy nebo třeba za šíření dětské pornografie.

„Jde o to, že máte zjištěn hrubý nepoměr mezi zákonnými příjmy a celkovým majetkem. Osoba je odsouzená za úmyslný trestný čin generující zisk a zároveň máte nějaké další zjištěné skutečnosti. Například se stýká s osobami z podsvětí, nemá doklady o svých obchodních transakcích,“ vysvětlila právnička Lenka Trešlová z ministerstva spravedlnosti, která novelu připravovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát chce zabavovat nejasný majetek. Pokud by zločinec nedokázal vysvětlit příjmy, mohl by o ně přijít. Novelu shrnula Markéta Chaloupská

„V tomto případě v podstatě můžete považovat za pravděpodobné, že majetek, který má, nabyl trestnou činností.“

O případném zabavení majetku bude rozhodovat soud. Státní zástupce přitom nemusí předložit stoprocentní důkazy. Stačila by vysoká míra pravděpodobnosti. S tím nesouhlasí advokát Václav Vlk z Unie obhájců.

„Přijde mi strašlivé, že se má odsuzovat někdo k trestu propadnutí majetku na základě domněnek,“ zdůvodnil. „Dosavadní škála trestů, kterou máme v trestním právu, je natolik široká, pestrá a účinná, že stačí k odsouzení a postihnutí jakéhokoli jednání,“ dodal.

Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že by stát tímto způsobem mohl zabavit majetek v desítce případů ročně.

Některé z nich by řešilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má na starosti nejzávažnější korupční kauzy. Jeho šéfka Lenka Bradáčová říká, že o návrhu bude v nejbližší době mluvit se svými kolegy.

„Tato změna vyplývá také z mezinárodních závazků, takže je to věc, která je obecně přijímána jako správná,“ upozornila.

Zabavení i převedeného majetku

Návrh počítá i s variantou, že by korupčník převedl majetek na někoho jiného. I v tom případě by šlo jmění zabavit.

„V podstatě to můžou být osoby, na které majitel majetek v rozhodném období nějakým způsobem převedl, a ony věděly, nebo měly a mohly vědět o tom, že to převádí proto, aby se vyhnul zabrání,“ řekla Lenka Trešlová.

Ministr Robert Pelikán z hnutí ANO aktuálně návrh předložil do připomínkového řízení. V současné době už vládou prošel zákon o prokazování původu majetku.

Ten počítá s tím, že finanční správa bude moci zdanit majetek v případě, kdy jeho vlastník řádně nedoloží jeho původ.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme