Stát možná bude moct zabavit majetek zločinci, který nevysvětlí příjmy

Stát by mohl v budoucnu zabavit majetek zločinci, který nedokáže vysvětlit, jak získal peníze. Chce si tak došlápnout na kriminálníky, kteří mají obrovský majetek a oficiálně nízké příjmy. Chystaná sankce by mohla být přímo součástí rozsudku. Podobně to funguje i v jiných státech Evropské unie. Ministerstvo spravedlnosti plánuje novinku začlenit do připravované novely trestního zákoníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku.

Pevný kurz koruny k euru vytváří stabilní prostředí, které pomáhá ekonomice jako celku. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Takzvaná konfiskační směrnice by se týkala hlavně lidí, kteří byli odsouzeni za korupční trestné činy nebo třeba za šíření dětské pornografie.

„Jde o to, že máte zjištěn hrubý nepoměr mezi zákonnými příjmy a celkovým majetkem. Osoba je odsouzená za úmyslný trestný čin generující zisk a zároveň máte nějaké další zjištěné skutečnosti. Například se stýká s osobami z podsvětí, nemá doklady o svých obchodních transakcích,“ vysvětlila právnička Lenka Trešlová z ministerstva spravedlnosti, která novelu připravovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát chce zabavovat nejasný majetek. Pokud by zločinec nedokázal vysvětlit příjmy, mohl by o ně přijít. Novelu shrnula Markéta Chaloupská

„V tomto případě v podstatě můžete považovat za pravděpodobné, že majetek, který má, nabyl trestnou činností.“

O případném zabavení majetku bude rozhodovat soud. Státní zástupce přitom nemusí předložit stoprocentní důkazy. Stačila by vysoká míra pravděpodobnosti. S tím nesouhlasí advokát Václav Vlk z Unie obhájců.

„Přijde mi strašlivé, že se má odsuzovat někdo k trestu propadnutí majetku na základě domněnek,“ zdůvodnil. „Dosavadní škála trestů, kterou máme v trestním právu, je natolik široká, pestrá a účinná, že stačí k odsouzení a postihnutí jakéhokoli jednání,“ dodal.

Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že by stát tímto způsobem mohl zabavit majetek v desítce případů ročně.

Některé z nich by řešilo i Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má na starosti nejzávažnější korupční kauzy. Jeho šéfka Lenka Bradáčová říká, že o návrhu bude v nejbližší době mluvit se svými kolegy.

„Tato změna vyplývá také z mezinárodních závazků, takže je to věc, která je obecně přijímána jako správná,“ upozornila.

Zabavení i převedeného majetku

Návrh počítá i s variantou, že by korupčník převedl majetek na někoho jiného. I v tom případě by šlo jmění zabavit.

„V podstatě to můžou být osoby, na které majitel majetek v rozhodném období nějakým způsobem převedl, a ony věděly, nebo měly a mohly vědět o tom, že to převádí proto, aby se vyhnul zabrání,“ řekla Lenka Trešlová.

Ministr Robert Pelikán z hnutí ANO aktuálně návrh předložil do připomínkového řízení. V současné době už vládou prošel zákon o prokazování původu majetku.

Ten počítá s tím, že finanční správa bude moci zdanit majetek v případě, kdy jeho vlastník řádně nedoloží jeho původ.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme