Stát nabízí lidem postiženým povodněmi nenávratnou finanční pomoc

Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí obětem povodní příspěvek na nové bydlení či jeho opravu. Bude se jednat o takzvané rychlé peníze bez velké administrativy. O nenávratnou pomoc budou po sečtení škod žádat starostové, kteří peníze, až přijdou na účet obce, rozdají potřebným proti podpisu. Situace v oblastech postižených povodněmi se uklidňuje a hladiny řek postupně klesají. Část republiky ale i dnes potrápily bouře s prudkými lijáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad MS kraje v Novém Jičíně-Bludovicích vyplácí obětem povodní jednorázovou dávku | Zdroj: ČTK

Domácnosti, kterým velká voda bydlení pouze poničila, mohou dostat 30.000 korun. Ti, kdo přišli o všechno, jak potvrdil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška, pětkrát víc.

"Na objekty, které byly určeny k demolici, můžeme poskytnout až 150.000 korun na jednu demolici, dále můžeme poskytnout pomoc domácnostem, které byly úplně povodní zničeny, taktéž vy výši 150. 000 korun - to se jedná o fyzické osoby. A následně můžeme pomoci finančně se zajištěním náhradního ubytování, pokud nastane taková potřeba v regionech."

Škody napáchané v České republice povodněmi by mohly dosáhnout téměř šesti miliard korun. Většinu nákladů na jejich odstranění by měl zaplatit stát. Premiér Jan Fischer a někteří ministři se v úterý v Novém Jičíně sešli se starosty zaplavených obcí na severu Moravy. Slíbili, že peníze najdou.

Pjišťovnám lidé postižení povodní zatím nahlásili škody za 950 milionů korun. Pojišťovny nicméně odhadují, že počet pojistných událostí stoupne ještě dvojnásobně ke 12 tisícům a celkové škody se přiblíží 1,5 miliardě korun. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven.

Bouře s prudkými lijáky znovu potrápily část republiky

Bouře s přívalovými dešti se přehnaly například přes Vysočinu, kde hasiči museli znovu čerpat vodu ze zatopených sklepů a znečištěných studní. Rybníky jsou naplněné na maximum a v Telči už přetéká jeho hráz. Také hasiči na Prachaticku zpevňují příjezdovou cestu k rybníku nad Bohunicemi.

Desítky hasičů musely do terénu také na jižní Moravě, hlavně na Blanensku a Hodonínsku. Hasiči museli odčerpat vodu ze zatopených sklepů nebo odstraňovali spadlé stromy také ve Středočeském kraji, kterým se přehnala bouře s přívalovým deštěm.

Prudký déšť zasáhl vpodvečer také Plzeň. Hasiči museli odčerpávat vodu z důležité komunikace, která spojuje severní předměstí s centrem.

Nebezpečí bouří a přívalových dešťů v Česku nadále trvá, podle výstrahy až do pátečního večera. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak se daří odstraňovat škody po povodních? Jak povodně zatížily krajský rozpočet? Na to jsme se ptali hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka. Jeho odpovědi naleznete ve zvukovém archivu pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

O záplavách si můžete také přečíst:
Přívalové deště dál putují hlavně po Čechách
Jihočeské i severomoravské řeky se uklidňují, meteorologové ale dál varují před bouřkami
Výstraha meteorologů před povodněmi potrvá zřejmě až do čtvrtka
Povodně si vyžádaly už třináct obětí
Hasiči na Jesenicku našli už dvanáctou oběť povodní
Silné deště opět rozvodnily řeky v oblasti Jeseníků
S odklízením následků povodní pomáhají vojáci
Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme