Stát nemusí platit Krejčířovi za nezákonnou vazbu

Miliardář Radovan Krejčíř nedostane od ministerstva spravedlnosti za svou nezákonnou tříměsíční vazbu ani korunu. Pražský vrchní soud dnes potvrdil, že Krejčířova žaloba na ochranu osobnosti byla oprávněná, nesouhlasil však s určením finančního odškodného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř | Foto: Policie ČR

Krejčíř požadoval v žalobě na ochranu osobnosti šest milionů korun. Městský soud dal loni v červnu Krejčířovi a jeho rodině za pravdu, rozhodl však o odškodném pouze ve výši 200.000 korun. Odvolací senát ale i tento verdikt dnešním rozhodnutím zrušil.

Senát má za to, že rozhodnutí Ústavního soudu, které tehdy konstatovalo nezákonnost vazby, bylo dostatečným morální zadostiučiněním. Jakákoliv finanční náhrada škody by byla v rozporu s dobrými mravy i proto, že se Krejčíř vyhýbá trestnímu stíhání.

Krejčíř byl ve vazbě dvakrát. Poprvé tam strávil půl roku kvůli obvinění z půlmiliardového celního úniku. Ústavní soud poté ale uznal, že tři měsíce pobýval v cele nezákonně, a z vazby ho pustil. Po uplynutí zákonné tříměsíční lhůty mu totiž vazbu prodloužil soud.

Podle Ústavního soudu však není kompetentní vazbu v přezkumném řízení prodlužovat, to může jen státní zástupce, který tak neučinil. Kvůli těmto okolnostem se pak Krejčíř rozhodl podat žalobu na ministerstvo spravedlnosti. Krejčířův advokát Tomáš Sokol zvažuje proti dnešnímu rozhodnutí dovolání k Nejvyššímu soudu.

Krejčíř je stíhán v několika trestních kauzách. Policie ho obvinila za přípravu podvodu a přípravu vraždy celníka, při domovní prohlídce ale miliardář 18. června uprchl. Jeho útěk stál funkce vysoké policejní důstojníky včetně policejního prezidenta Jiřího Koláře. Policie po Krejčířovi dosud marně pátrá.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme