Stát nepomůže Dolu Paskov. Dluhy za OKD platit nebudeme, rozhodla vláda

Vláda nebude z veřejných peněz přispívat na dluhy soukromé důlní společnosti OKD. Po dnešním jednání kabinetu to řekl premiér v demisi Jiří Rusnok. Vedení OKD dnes uvedlo, že bez finanční pomoci státu budou do konce příštího roku muset uzavřít Důl Paskov na Frýdecko-místecku. O práci by tak přišly téměř tři tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po schůzy vlády

Tisková konference po schůzy vlády | Foto: Filip Jandourek

Rusnok ihned po jednání vlády připomněl, že OKD je soukromá firma, která když privatizovala tuto společnost, tak jednoznačně převzala a podepsala své závazky.

Tyto dokumenty má vláda k dispozici a mezi závazky patří například právě ten k útlumovým programům. Podle Rusnoka situace v OKD kabinet trápí, především kvůli zaměstnancům dolů.

„Osud firmy nás velmi tíží v tom smyslu, že tam pracuje několik tisíc lidí. Pokud by se ocitli bez práce, tak se o ně musíme postarat. Musíme zajistit příslušné sociální programy pro jejich znovuzačlenění do společnosti. Ale rozhodně nebudeme zítra kupovat ani OKD, ani Důl Paskov, nebudeme ho přebírat ani za korunu,“ prohlásil premiér. To například navrhovala ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a úřadující předseda ODS Martin Kuba. O situaci kolem Dolu Paskov mluvili také předseda odborů na dole Rostislav Palička a ředitel vnějších vztahů OKD Petr Jonák

„Abychom udržovali v chodu Důl Paskov, pokud produkuje roční ztrátu miliardu a půl nebo dvě, tak si to vydělte dvěma tisíci postižených lidí - to jim můžeme zajistit luxusní sociální síť bez toho, aniž bychom stínovali nějakou těžbu uhlí. Naše pomoc bude do regionu směřovat kanály, které jsou dovolené a realistické. Rozhodně nebudeme sanovat žádnou soukromou firmu,“ dodal Rusnok.

Rozhodnutí jeho kabinetu politici vítají. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil žádost OKD o finanční injekci od státu za vydírání. „Mně to připadá skoro vydírání, kdy z OKD nebo NWR zazní, dejte nám čtyři šest miliard a my jsme ochotni to provozovat do roku 2018. Firma má povinnost i pro případ útlumu dolu ukládat peníze a shromažďovat prostředky, takže by měla být připravena něco podobného provést sama, a ne se obracet na stát krátce po tom, co si vypláceli poměrně rozsáhlé dividendy,“ upozornil.

Zeman: Bakala by měl říci, zda si dělal rezervy na 'horší časy'

Číst článek

Vyplácení dividend odsuzuje i pravice. Kritika se tak snesla mimo jiné i na hlavu jednoho z vlastníků OKD, podnikatele Zdeňka Bakaly. Společnost totiž vydala v dubnu letošního roku obligace ve výši 400 milionů eur, tedy asi 10,3 miliardy korun, přičemž většinu z nich použila na výplatu dividend. A to za situace, kdy je provoz Dolu Paskov dlouhodobě ztrátový.

Úradující šéf ODS Martin Kuba si myslí, že takto se správný hospodář nechová. „Považuji za velmi nešťastné vědět, že ve firmě mám problém, a využívat peníze z obligací na vyplácení dividend. Pan Bakala bude muset tento problém řešit. Předpokládám, že se na něj v průběhu let připravil, myslím, že to není nic neočekávaného, a je nutné, aby byl na tuto situaci připraven a zisky ze společnosti měl. Správný podnikatel by měl vždy zisky používat rozumně na to, aby zajistil práci pro svoje zaměstnance,“ podotkl.

O záchranu neprosíme, tvrdí OKD

OKD ale jakési vydírání vlády odmítá. Prý jen reaguje na požadavky horníků. „My nežádáme, aby stát zachraňoval OKD nebo aby do nás lil nějaké peníze. Restrukturalizaci firmy musíme zvládnout my sami. Jsme soukromá firma a toto skutečně není úlohou státu,“ zdůraznil ředitel vnějších vztahů OKD Petr Jonák.

„Pokud jsme zde viděli společenskou poptávku po tom, zda by nešla činnost dolu prodloužit o několik let, kdy by opět v každém dalším roce generovala další a další ztrátu, přičemž by stát s posvěcením Evropské komise nějakým způsobem tyto ztráty mírnil nebo třeba pomáhal se sociálními dopady, a třeba tím i ušetřil, protože by neměl tolik lidí na úřadech práce a nevypadly by mu daňové příjmy, tak tuto debatu jsme vždy se státem připraveni vést,“ poznamenal.

Horníci z Dolu Paskov jsou zklamaní a čekají na rozhodnutí vlády

Číst článek

Předsedovi odborů na Dole Paskov Rostislavu Paličkovi se rozhodnutí vlády nelíbí a považuje je za neférové. „Pamatuji si z 28. 7., jak nynější ministr financí pan Fischer prohlásil, že vláda přispěje na pokutu za rozkradené evropské fondy, kde byli odsouzeni lidé. Na to se peníze daňových poplatníků našly. Bohužel tady lidé dlouhodobě platili daně, nyní by potřebovali pomoci a stát řekne, že ne, že je to soukromé vlastnictví,“ míní.

Samotní horníci jsou připraveni o práci v dole bojovat. Někteří z nich chtějí na prostest zůstat přímo v důlních chodbách. „Já jsem pro zůstat v díře a nevyfárat, být tam třeba týden. Něco se musí stát,“ svěřil se Českému rozhlasu jeden z nich.

O situaci v OKD začne vláda s vlastníky společnosti jednat příští týden. Dílčí jednání mezitím budou pokračovat. Další se koná 24. září a zúčastní se ho i prezident Miloš Zeman.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme