Stát ocenil další příslušníky třetího odboje. Velkou část žádostí zamítl

Devatenáct osobností dnes z rukou ministra obrany převzalo ocenění za účast v protikomunistickém odboji. Na zákon, který by bojovníky proti komunismu uznal za odbojáře, se dlouho čekalo a platí teprve rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Zahrádka byl mezi těmi, kdo v Praze z rukou ministr obrany Alexandra Vondry převzali osvědčení o účasti v třetím odboji | Foto: ČTK

Oceněni byli především účastníci odboje z přelomu 40. a 50. let. Těsně po komunistickém puči třeba zakládali odbojové skupiny, rozšiřovali letáky nebo převáděli lidi přes hranice na Západ.

Právě za to byl v roce 1949 zatčen i František Zahrádka. Popsal, jak vypadaly výslechy tehdejší bezpečnosti v Českých Budějovicích:

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění pro účastníky třetího odboje mluvil Jan Herget

„Svléci se donaha a rákoskami, pravítky prováděli výslechy. A sprostým, urážlivým způsobem nás vyslýchali.“

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu začal platit loni 17. listopadu, v den výročí pádu komunismu v Československu. Za odboj nebo odpor se považuje činnost vykonávaná v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, která byla motivována „politickým, náboženským nebo mravním demokratickým přesvědčením“ a zároveň vyvíjena s cílem „odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii“. Osvědčení vydává ministerstvo obrany a je spojeno s odměnou 100 000 korun, případně dorovnáním důchodu.

Dalšími oceněnými odbojáři jsou například Jiří Málek a Jiří Nečas z odbojové skupiny Dokážeme to nebo Zdeňka Tominová - jedna z mluvčích Charty 77.

Zákon o odškodnění účastníků třetího odboje platí teprve rok. Ministerstvo obrany přijalo zatím 3714 žádostí. Z toho je už asi ve čtvrtině rozhodnuto a oceněno bylo zatím 223 žadatelů. Zamítnutých žádostí je ovšem více, aktuálně 424.

V některých případech se žádosti zamítají. Většinou jsou to situace, kdy se podrobným zkoumáním ukáže, že žadatel odbojářem nebyl.

Například žadatel uvedl, že v 70. letech nakupoval a padělal dokumenty pro lidi, kteří chtěli opustit republiku. Měl také převádět osoby přes hranice a založit tajnou protikomunistickou skupinu.

Na ministerstvu obrany ale zjistili, že žadatel byl několikrát odsouzen pro kriminální delikty, několik pasů ukradl a zfalšoval. Kromě toho měl pozitivní posudek z psychiatrie a ukázalo se, že během výkonu trestu podával zprávy o svých spoluvězních.

Zákon o protikomunistickém odboji: Mělo se začít lidmi z 50. let, říká odbojář Šedivý

Číst článek

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme