Stát ocenil další příslušníky třetího odboje. Velkou část žádostí zamítl

Devatenáct osobností dnes z rukou ministra obrany převzalo ocenění za účast v protikomunistickém odboji. Na zákon, který by bojovníky proti komunismu uznal za odbojáře, se dlouho čekalo a platí teprve rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Zahrádka byl mezi těmi, kdo v Praze z rukou ministr obrany Alexandra Vondry převzali osvědčení o účasti v třetím odboji | Zdroj: ČTK

Oceněni byli především účastníci odboje z přelomu 40. a 50. let. Těsně po komunistickém puči třeba zakládali odbojové skupiny, rozšiřovali letáky nebo převáděli lidi přes hranice na Západ.

Právě za to byl v roce 1949 zatčen i František Zahrádka. Popsal, jak vypadaly výslechy tehdejší bezpečnosti v Českých Budějovicích:

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění pro účastníky třetího odboje mluvil Jan Herget

„Svléci se donaha a rákoskami, pravítky prováděli výslechy. A sprostým, urážlivým způsobem nás vyslýchali.“

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu začal platit loni 17. listopadu, v den výročí pádu komunismu v Československu. Za odboj nebo odpor se považuje činnost vykonávaná v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, která byla motivována „politickým, náboženským nebo mravním demokratickým přesvědčením“ a zároveň vyvíjena s cílem „odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii“. Osvědčení vydává ministerstvo obrany a je spojeno s odměnou 100 000 korun, případně dorovnáním důchodu.

Dalšími oceněnými odbojáři jsou například Jiří Málek a Jiří Nečas z odbojové skupiny Dokážeme to nebo Zdeňka Tominová - jedna z mluvčích Charty 77.

Zákon o odškodnění účastníků třetího odboje platí teprve rok. Ministerstvo obrany přijalo zatím 3714 žádostí. Z toho je už asi ve čtvrtině rozhodnuto a oceněno bylo zatím 223 žadatelů. Zamítnutých žádostí je ovšem více, aktuálně 424.

V některých případech se žádosti zamítají. Většinou jsou to situace, kdy se podrobným zkoumáním ukáže, že žadatel odbojářem nebyl.

Například žadatel uvedl, že v 70. letech nakupoval a padělal dokumenty pro lidi, kteří chtěli opustit republiku. Měl také převádět osoby přes hranice a založit tajnou protikomunistickou skupinu.

Na ministerstvu obrany ale zjistili, že žadatel byl několikrát odsouzen pro kriminální delikty, několik pasů ukradl a zfalšoval. Kromě toho měl pozitivní posudek z psychiatrie a ukázalo se, že během výkonu trestu podával zprávy o svých spoluvězních.

Zákon o protikomunistickém odboji: Mělo se začít lidmi z 50. let, říká odbojář Šedivý

Číst článek

Milan Kopp, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme