Stát od Prahy převzal zadlužené Kongresové centrum, zbývá doplatit dvě miliardy

Praha předala zadlužené Kongresové centrum státu. Ten zajistí splacení dvoumiliardové pohledávky, na kterou městský rozpočet už nestačí. Přesun většinového 70procentního podílu akcií dnes podpisem stvrdili primátor Prahy Tomáš Hudeček z TOP 09 a ministr financí v demisi Jan Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresové centrum Praha | Foto: Tomáš Adamec

„Nedokázali bychom to financovat žádným ze způsobů, které jsme si namodelovali – ani rozprodejem zbytného majetku. Čili jsme se obrátili na ministerstvo financí s tím, že by se Kongresové centrum stalo společným vlastnictvím státu a města,“ vysvětlil náměstek pražského primátora Václav Novotný z TOP 09.

Kongresové centrum Praha se zadlužilo čtyřmi miliardami v roce 2000. Stejnojmenná městská firma spravující budovu bývalého Paláce kultury si peníze půjčila na rekonstrukci interiéru před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předání Kongresového centra sleduje reportérka Evelyna Kulíšková

Ministerstvo financí bylo ručitelem. Praha splatila zhruba polovinu dluhu. Další bezmála dvě miliardy, které musí vrátit do dubna, už ale nemá.

„Dluh byl tak velký, že Kongresové centrum v rámci svého velmi dobrého hospodaření v několika posledních pár letech nenašlo způsob, jak celkový dluh splatit," uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

V září se proto Praha s vládou dohodla, že ministerstvo financí navýší kapitál společnosti Kongresové centrum právě o dlužnou částku. Počítá s tím i návrh státního rozpočtu pro příští rok. Za to pak státu připadne 70procentní podíl akcií správcovské firmy.

„Stát tím, že posílí svoji kapitálovou účast, nebude řekněme jenom řešit státní garance a úhradu dluhu, ale po zralé úvaze se stane akcionářem, který bude spolurozhodovat o budoucnosti Kongresového centra. Kongresové centrum má budoucnost, má perspektivu pro zvýšení potenciálu kongresové turistiky v Praze," řekl ministr financí v demisi Jan Fischer.

Investice by se měla vrátit

Praha, která si ponechá 30procentní podíl, na oplátku za státní pomoc nabídla 750 milionů na úpravy interiéru budovy. Peníze může uvolnit postupně mezi lety 2014 a 2017. S tím se pak zpětně navýší akcionářský podíl hlavního města.

„A tedy konečné stádium a majetkový podíl Prahy vůči České republice bude 45 procent pro Prahu a 55 procent pro stát. A součástí smlouvy je také rozdělení počtu postů v dozorčích radách a v představenstvu společnosti," dodal Hudeček.

Kongresové centrum by se tak podle společných plánů města a státu mělo stát atraktivnějším místem pro pořadatele světových kongresů, koncertů, výstav nebo veletrhů. Investice by se měla navíc postupně vrátit. Jen loni vydělalo Kongresové centrum na pražské Pankráci 61 milionů korun.


Kongresové centrum Praha

Evelyna Kulíšková, mka, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme