Stát oddluží nemocnice přímo řízené ministerstvem

Stát pomůže 35 nemocnicím a léčebnám, které přímo řídí ministerstvo zdravotnictví. Dohodli se na tom ministři vlády Jiřího Paroubka. Kabinet na oddlužení vyčlenil víc než 1,6 miliardy korun. Polovinu částky pokryje ze svého rozpočtu úřad Davida Ratha, druhou půlku sehnalo ministerstvo financí. Mimořádné uvolnění peněz musí ještě schválit rozpočtový výbor sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath, J. Paroubek a B. Sobotka

D. Rath, J. Paroubek a B. Sobotka | Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví David Rath věří, že tímto rozhodnutím vlády se uzavřelo neblahé "dědictví" dluhů, které se táhlo v mnohých případech už od 90. let.

Podle ministra je teď vše, tedy i odpovědnost, v rukou ředitelů jednotlivých nemocnic. "Nyní jsme zadali ředitelům nemocnic kritéria na to, aby další dluhy nevznikaly. Pokud by ředitelům dluhy vznikaly, pak musí počítat s vážnými a ráznými zásahy z pozice ministerstva zdravotnictví," uvedl Rath.

Kabinet provedl podobný krok, jako když před třemi lety při převodu na kraje oddlužil bývalé okresní nemocnice. Noví majitelé tehdy vyčíslili celkovou ztrátu převzatých nemocnic na šest miliard, kabinet jim nakonec dal téměř 3,5 miliardy korun.

Nedávno dostaly peníze tři nejzadluženější fakultní nemocnice: pražská Bulovka a Thomayerova nemocnice obdržely od ministerstva zdravotnictví po 60 milionech a nemocnice u svaté Anny v Brně 80 milionů korun. Tato tři zařízení dlužila za léky 400 milionů, dalších 116 milionů za zdravotnický materiál. Celkový dluh všech přímo řízených nemocnic za léky dosahuje dvou miliard, za zdravotnické prostředky 1,2 miliardy korun.

Distributoři z Asociace velkodistributorů léčiv zastavili třem nejzadluženějším nemocnicím před třemi týdny dodávky léků. Firma Pharmos je záhy obnovila, posléze ale oznámila, že je k 1. březnu kvůli podezření na korupci na ministerstvu zdravotnictví přestane poskytovat. Nikdo z distributorů nepřestal dodávat životně důležité léky, běžných léků měly nemocnice dostatečnou zásobu, a tak pacienti výpadek ani nezpozorovali.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly ke konci roku 2004 nejvíce závazků po lhůtě splatnosti mezi fakultními nemocnicemi pražská všeobecná a vinohradská a fakultní nemocnice v Ostravě a Olomouci. Údaje z konce roku 2005 ústav zatím nezveřejnil.

Ondřej Černý, Vladislava Wildová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme