Stát ode dneška může vykupovat pozemky levněji než za ceny parcel

Vyvlastňování pozemků například pro stavbu silnic a dálnic by se mělo zjednodušit. Ode dneška totiž platí novela zákona, která by měla spory a náročné výkupy pozemků urychlit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří | Foto: Filip Jandourek

Jak řekl Martin Novák z ministerstva dopravy, stát už nebude za pozemky muset vyplácet tolik peněz. Zjednodušeně řečeno, úředníci mají ode dneška v rukou silnější zbraň pro vyjednávání s případnými spekulanty.

„ Pro nás je prioritní vždy dohoda s případnými majiteli pozemků. Vyvlastnění je pro nás až krajní nouze. V případě, že budeme vyvlastňovat podle nového zákona, tak dojde hlavně ke zlevnění stavby. Je tam větší manévrovací prostor, abychom s majiteli vyjednávali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pravidlech vyvlastňování pozemků mluvil Petr Kološ

V živé paměti mají lidé komplikace kolem D11 s pozemky Ludmily Havránkové a její sestry Jaroslavy Štrosové. Vyjednávání o zmiňovaných pozemcích se táhne už 17 let a novela v tomto případě příliš změn nepřinese.

Výše náhrady za vyvlastnění by nově měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění. Před vyvlastněním bude investor moci navrhnout vlastníkovi pozemku cenu až o 100 procent vyšší proti jeho aktuální hodnotě.

Bude se totiž týkat až nových staveb. Tedy takových, kde ještě jednání o výkupech pozemků nezačala. A navíc, jak několikrát Martin Novák opakoval, vyvlastnění je až poslední možností:

„Případy, u kterých začal proces vyvlastnění před touto novelou, se bude nadále posuzovat podle staré právní úpravy.“

K dovedení dálnice do Hradce zbývá 2,5 km. Necelý hektar a půl stále patří sestře Ludmily Havránkové - Jaroslavě Štrosové. Právní zástupci obou stran stále jednají. O vyvlastňování zatím stát neuvažuje.

Katastrální úřad | Foto: Marián Vojtek

Přednost má dohoda

Sporná místa, na kterých se vládní vyjednavači s jejich majiteli nedohodnou, je od nynějška možné získat za cenu ještě před změnou územního plánu. Což je tolik, kolik stojí například pole a ne stavební pozemek, který se z něj posléze stane.

A zákon zavádí cenový strop i pro případ, který vyvlastněním neskončí. Finální částka může být maximálně o sto procent vyšší, než je původní hodnota půdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pravidlech diskutovali Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj a Michal Pospíšil, předseda Svazu vlastníků půdy ČR

„Naším cílem je usnadnit majetkově právní přípravu výstavbu veřejné dopravní infrastruktury,“ řekl Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Vlastníci se obávají oslabení své pozice

V případě nedohody vlastníka s investorem může nastoupit režim vyvlastnění. „Vyvlastňující úřad vydá rozhodnutí, které bude mít dva výroky. Jeden výrok o vyvlastnění jako takovém, druhý výrok o stanovení náhrady za vyvlastnění,“ uvedl Kalous.

„Pakliže vyvlastňovaný nebude souhlasit s výší náhrady a odvolá se proti této výši, tak poběží občansko- právní spor, nicméně vyvlastnění bude platné a stát může začít stavět.“

Dostavba dálnice D8 přes České středohoří | Foto: Filip Jandourek

„Lepší je se dohodnout. Proces zjednodušujeme a současně zlevňujeme cenu pozemku, na kterých se infrastruktura staví,“ zdůraznil Kalous.

Michal Pospíšil, předseda Svazu vlastníků půdy ČR naopak uvedl, že situace je pro vlastníky nevýhodná. „Tahají za kratší konec a nejsou schopni se bránit státu.“ Podle něho stát uskuteční svůj záměr a vlastník se donekonečna může soudit o výši náhrady.

Podle jeho názoru stát zahání vlastníky do kouta. „A to si myslím, že zejména od této vlády si vlastníci nezasluhovali, takové zeslabení jejich pozice.“

Podle Kalouse však budou mít vlastníci dostatečný prostor při jednání s investorem a před tím i při vzniku projektové dokumentace, při změně územního plánu. „Vlastník, může zasáhnout už v této fázi, případně při změně krajského územního plánu.“

„Otázka je, v jaké míře jsou tyto fáze projednávány s veřejností,“ připomněl Pospíšil. „Ne vždy je pro vlastníky do tohoto procesu zasáhnout.“

Milan Kopp, Petr Kološ, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme