Stát odebere licence personálním agenturám, které se nepojistí proti úpadku

Podle personálních agentur hrozí České republice vyšší nezaměstnanost. Stát bude moci od 1. dubna odebírat licence těm agenturám, které spolu s jejich klienty nebudou pojištěné proti úpadku. Agentury zaměstnávají tisíce lidí a dalším desetitisícům práci zprostředkovávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Povinnost platí od nového roku, ale příslušný produkt začaly nabízet pojišťovny Uniqa a Slavia teprve před několika dny. Pojištění ale agentury považují za právně nedostačující, protože proti úpadku pojišťuje pouze agentury, nikoli jejich obchodní partnery. Podle ředitelky pojištění průmyslu pojišťovny Slavia Martiny Traganové ale státu takové pojištění postačí:

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž - personální agentury II.mp3

„Toto pojištění, které kryje úpadek agentury samotné, je pro ministerstvo práce a sociálních věcí dostatečnou zárukou a uznává toto pojištění jako naplnění jejich nové povinnosti, která jim vznikla od ledna letošního roku.“

V Česku se povinné pojištění týká zhruba 1300 personálních agentur.

„Dneska máme více než 100 tisíc lidí, kteří jsou zaměstnáni prostřednictvím agentur. V průběhu dubnových dnů hrozí, že lidé přijdou o práci a půjdou na úřady práce. I firmám, kde ti lidé pracují, hrozí zastavení výroby, protože nebudou moci pracovat v režimu, který dnes mají nastavený,“ říká viceprezident Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboš Reichert.

O změnách v pojištění personální agentury s ministerstvem práce a sociálních věcí už jednají, platnost novely chtějí zavést od roku 2012.

Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme