Následky povinného očkování chce stát odškodňovat, návrh zákona schválila vláda

Stát by mohl odškodňovat rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude trpět trvalými následky. Návrh zákona v pondělí schválil kabinet, informoval na twitteru úřad vlády. Celkové náklady opatření není resort zdravotnictví schopen předem odhadnout, může jít o stovky tisíc až desítky milionů korun ročně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát chce odškodnit rodiny dětí, které utrpěly újmu při povinném očkování (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výše odškodnění za újmu po povinném očkování se bude řídit občanským zákoníkem. V případě uznání nároku, pokud chybu neudělal lékař či výrobce, peníze poškozenému vyplatí ministerstvo zdravotnictví.

Vláda na dnešním jednání ve Strakově akademii schválila návrh nového zákona, který umožní odškodňovat případné zdravotní následky povinného očkování. Schválila také odklad zrušení rodných čísel na občanských průkazech. Tisková konference je v plánu v 15.00.

14:58 – 25. 03. 2019

2 11

„Máme velmi pesimistickou variantu, která počítá s nějakými 100 miliony korun, já věřím, že je to maximální hodnota. My dnes nedokážeme říci, kolik je takových případů. Podle odborníků jsou to spíše případy v řádu jednotek,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) při příchodu na jednání vlády.

Spalničkami letos onemocní až tisíc lidí, odhaduje ministr Vojtěch. Klesá proočkovanost

Číst článek

„Stát finančně pomůže těm, kterým vznikla újma na zdraví, protože v souladu s platným právem strpěli povinnost nechat se naočkovat, a tím přispěli k budování kolektivní imunity populace v Česku, která je významným předpokladem účinné prevence šíření infekčních nemocí, a tedy ochrany veřejného zdraví,“ uvádí návrh zákona.

Kvůli obtížnému prokazování návrh nevyžaduje důkaz příčinné souvislosti. „Z odborného medicínského poznání vyplývá, že určité případy újmy na zdraví, například anafylaxe nebo anafylaktický šok, branchiální neuritis, encefalopatie, chronická artritida, vyskytnou-li se v určitém čase po očkování, jsou velmi pravděpodobně důsledkem reakce organismu na podání konkrétní očkovací látky,“ píše se v dokumentu.

Proočkovanost klesá i kvůli mýtům na internetu, vedlejších účinků je nepatrně, říká doktorka

Číst článek

Anafylaktický šok je alergická reakce, při níž se objeví otok, vyrážka, dušení a nízký krevní tlak. Branchiální neuritida je ztráta pohyblivosti paže či ramene, artritida je zánětlivé onemocnění kloubů. Encefalopatie je postižení mozku. V ostatních případech bude ministerstvo posuzovat nárok podrobněji.

Ochrana společnosti

Podmínkou odškodnění je žádost podaná ministerstvu do tří let od doby, kdy újma vznikla. Pokud resort neodškodní žadatele do šesti měsíců nebo mu přizná nižší než žádanou částku, má poškozený právo se do čtyř let obrátit na soud.

Úřad veřejné ochránkyně práv navrhoval, aby zákon platil i pro očkované tři roky zpětně. Podle návrhu ministerstva má platit 15 dní od vyhlášení.

Před třemi lety se problematikou zabýval ústavní soud. „Stanoví-li stát sankci pro případ odepření povinnosti strpět vakcinaci, musí se zamýšlet i nad situací, při níž eventuálně způsobí výkonem práva očkované osobě újmu na zdraví,“ cituje ho návrh zákona.

Povinné očkování razantně odmítl. Nyní italský politik sám onemocněl planými neštovicemi

Číst článek

Předložení podobného zákona slibovalo ministerstvo zdravotnictví už před třemi lety. V minulosti ho navrhovali také poslanci.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Tato hranice je u každého onemocnění jiná.

Názory na prospěšnost očkování se liší. Roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle odborníků nejsou prokázány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme