Stát opět nestihl připravit smlouvy o pozemcích pro D11

Do dnešního dne měla mít vláda na stole smlouvy o převodu pozemků pro dálnici D11 do Hradce Králové. Ani tentokrát ale stát dohodu s majitelkou polí nedodržel. Úředníci nicméně tvrdí, že o nic nejde a stát pozemky vyvlastňovat nebude. Zpoždění je podle nich jen formální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice (ilustrační foto)

Dálnice (ilustrační foto) | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Podle schváleného usnesení vlády má vyvlastňování pozemků začít, pokud kabinet do dnešního dne nedostane uzavřené smlouvy o výměně pozemků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průtahy kolem výměny pozemků pro stavbu D11 shrnula v Ranním Radiožurnálu redaktorka Lenka Šumová

Ačkoli tak vláda rozhodla počátkem února, do dnešního dne úřady nebyly schopné zajistit znalecké posudky, které oceňují inkriminované parcely. Právě na tom podepsání smluv vázne.

Vládní zmocněnec Ivo Toman nevysvětlil, proč rutinní ocenění pozemků stále chybí. Slíbil, ale že do dalšího jednání vlády, tedy do příštího týdne bude vše v pořádku.

„K dnešnímu dni se čeká ještě na znalecký posudek, který je klíčový pro to, aby se mohly vyhodnotit a porovnat ceny za pozemky, které paní farmářka dává státu a opačně stát dává paní farmářce. Věřím, že bude do konce týdne hotov a potom to ihned může jít do vlády,“ uvedl Toman.

Text smluv už obě strany odsouhlasily. Dohoda státu s farmářkou spočívá v tom, že za tři hektary na trase dálnice D11 dostane majitelka polí jiné tři hektary a případný doplatek. Zároveň si může od státu dalších 130 hektarů půdy pronajmout.

Dálnici D11 do Hradce Králové bude pak možné dostavět. Teď končí tři kilometry před městem a spor o pozemky se táhne už 16 let.

Lenka Šumová, Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme