Stát podal trestní oznámení kvůli machinacím s pozemky v Ruzyni

Trestní oznámení kvůli převodům pozemků v pražské Ruzyni podalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Do nevýhodných transakcí souvisejících s výstavbou Pražského okruhu se údajně zapojili i bývalí představitelé ŘSD. Kromě jiných i Petr Laušman a Michal Hala, zatčení před Vánocemi v kauze zmanipulovaných stamilionových pronájmů dálničních odpočívadel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

René Poruba pověřený řízením ŘSD, ministr dopravy Pavel Dobeš a bezpečnostní ředitel ŘSD Václav Jahodář | Foto: ČTK

„23. prosince bylo podáno trestní oznámení na transakce pozemků v okolí Ruzyně v souvislosti s výstavbou silničního okruhu kolem hlavního města Prahy, které se týká i problematiky bývalého vedení spojeného se jmény pana Laušmana a Haly a dalšími lidmi, kteří byli reprezentanty ŘSD v minulosti,“ uvedl ministr Pavel Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

K machinacím s pozemky i zvlněné dálnici D47 se v Ozvěnách dne vyjádřil generální ředitel ŘSD René Poruba. Aktuální kauzy ŘSD shrnul reportér Radiožurnálu Petr Sehnoutka

Za pronájmy odpočívadel obvinila protikorupční policie těsně před Vánocemi kromě bývalého generálního ředitele Laušmana a výkonného ředitele Haly i někdejšího právníka Ředitelství silnic a dálnic Roberta Wolfa a jednoho podnikatele.

Stát podle detektivů tratil na těchto nevýhodných zakázkách více než čtvrt miliardy korun. Tehdejší šéf ŘSD Laušman si za to na úplatcích údajně přišel na více než 15 milionů.

Podle dnešního sdělení ministra dopravy Dobeše stojí některá z těchto jmen i za nynější kauzou machinací s pozemky v pražské Ruzyni. V tomto případě se první pochybení stalo už v roce 1997, kdy se pozemky koupily od firmy, která je ani nevlastnila. Problém ale nastal i později, kdy ŘSD o část pozemků kvůli restitucím přišlo a posléze je znovu draze směnilo. Škoda je vyčíslena na 30 až 40 milionů korun.

„Dle našeho názoru vznikla škoda. Objevují se tam v několika letech různé znalecké posudky, které hovoří o velmi rozdílných cenách,“ uvedl generální ředitel ŘSD René Poruba.

Stavba pražského dálničního okruhu | Foto: Tomáš Adamec

Stát podle něj prodával pozemky za výrazně nižší ceny, než za jaké je vykupoval. „Vykupováno bylo za částku 1200 korun za metr čtvereční pozemku a následně několik let poté byly pozemky směněny za 50 korun za metr čtvereční.

Současné vedení ŘSD už všechna zjištění předalo policii. Poruba však nechtěl spekulovat, kdo může být za pro stát nevýhodné obchody zodpovědný. Připustil, že bude na řediteli pražského závodu ŘSD požadovat personální změny.

Hledá se viník zvlněné dálnice

ŘSD zároveň podalo podnět k prošetření kauzy propadající se dálnice D47. Stát podezírá stavební firmu, že použila méně kvalitní a levnější strusku do podloží stavby a to v rozporu se zadávací dokumentací. Firma Eurovia to však odmítá.

U tří mostů ředitelství zjistilo, že jsou ve stavu jako na konci své životnosti, další dva mají menší závady. ŘSD chce provést další kopané sondy a prověřit kvalitu dalších ze 17 mostů.

Zjištěné nedostatky jsou součástí reklamačního řízení, které skončí na podzim letošního roku. Škody však půjdou do stamilionů korun.

„Naše šetření interního auditu i generálního ředitelství na D47 stále probíhají, takže jistá podezření už existují. Podnět budeme ještě doplňovat, protože očekáváme ještě další výsledky auditů, statických posudků a mimořádných prohlídek mostů, kde už v minulosti bylo avizováno, že to taky není úplně v pořádku,“ uvedl ředitel ŘSD René Poruba.

ŘSD teď očekává, že v nejbližší době dostane další posudky z kontrol mostů a vytipovává další potenciální problematická místa na této dálnici. Podle ministra dopravy Pavla Dobeše udělá stát vše pro to, aby opravy nekvalitních staveb nemuseli znovu platit daňoví poplatníci.

Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme