Stát podcenil ochranu před povodněmi, tvrdí Bém

Vláda v minulosti zanedbala protipovodňová opatření, a proto současné záplavy opět působí velké škody na majetku. Tvrdí to místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Ministr zdravotnictví David Rath Bémovu kritiku odmítl. Vinu podle něj nesou i kraje a obce, které nedokázaly projekty včas zrealizovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém

Pavel Bém | Zdroj: ČTK

To, že vláda nesplnila své sliby a neinvestovala do protipovodňových opatření až 50 miliard, které v minulosti zmiňovala, se podle Béma podepsalo na výši škod z právě probíhajících záplav.

Jako příklad primátor uvedl, že hlavní město si protipovodňovou ochranu zajistilo z vlastních zdrojů, a částka se zhruba rovná té, jakou investoval kabinet v celé České republice.

"Po dvou katastrofálních povodních v roce 1997 a 2002 byly odhadovány náklady na výstavbu protipovodňových ochran zhruba na 50 miliard. A za těch devět let vláda proinvestovala já říkám čtyři, možná že to je osm miliard, ale každopádně částku nepoměrně nižší," uvedl Bém.

Ministr zdravotnictví David Rath ale považuje Bémovu kritiku za podpásový úder. Vyzval mnohdy rozdílné politické reprezentace krajů a měst k intenzivnější spolupráci, aby se daly škody z možných budoucích záplav minimalizovat.

"Vláda za poslední roky investovala do protipovodňových opatření okolo osmi miliard, a ještě dokonce ne všechny prostředky dokázaly kraje či města vyčerpat a zrealizovat za ně třeba hráze nebo poldry. Čili v tuto chvíli to není podle mého soudu zásadní problém a chyba vlády," řekl ministr.

Rath také zmínil možnost vykupování nemovitostí v záplavových zónách, kterou navrhl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Podle Béma ale není možné lidi z takto často postihovaných oblastí k vystěhování nutit. Oba politici se shodují na tom, že podporu opakovaně vyplavovaným rodinám, které se nebudou chtít ze svého bydliště vystěhovat, nemůže stát poskytovat věčně.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme