Stát podle NKÚ nevyužíval offsety na podporu českého průmyslu efektivně

Stát mohl mít větší užitek z takzvaných offsetových programů, které provázely armádní zakázky a zakázky ministerstva vnitra. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval zakázky z let 1999 až 2011, při kterých se zahraniční dodavatel zavázal kompenzovat náklady státu například podporou investic a exportu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

„V deseti kontrolovaných offsetových programech měli dodavatelé závazky za 57,4 miliardy korun. Kontroloři ale při prověřování konkrétních offsetových transakcí vypočítali, že tyto závazky mohly být minimálně o jednu miliardu vyšší," říká mluvčí NKÚ Olga Málková.

Smyslem offsetových programů je podpora českého průmyslu. Jsou založeny na tom, že stát zadá velkou veřejnou zakázku zahraničnímu dodavateli a zároveň ho zaváže ke kompenzacím výdajů státu například v podobě podpory exportu a investic.

Podle ní stát nemohl své zájmy dostatečně prosazovat i proto, že uplatňování offsetů neupravuje zákon, ale jen usnesení vlády a interní předpisy ministerstva průmyslu a obchodu.

Offsety stát využíval například při nákupu obrněných vozů Pandur nebo u nájmu stíhacích letadel Gripen. Ministerstvo průmyslu se před osmi lety zřeklo možnosti kontroly, kam vlastně takzvané offsetové programy jdou. Vloni v srpnu vláda jejich využívání s poukazem na evropské právo zastavila.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme