Stát podpoří šesti miliardami výstavbu nájemních bytů

Stát bude znovu podporovat výstavbu nájemních bytů a domů s pečovatelskou službou. Rozhodla o tom vláda s tím, že na dotace je letos připraveno šest miliard korun ve Fondu rozvoje bydlení. S touto podporou se tak podle ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita postaví asi 16 tisíc nových bytových jednotek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

byt | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní podmínkou pro získání dotace je, jak řekl ministr Lachnit, zahájení stavby ještě v letošním roce. "Podmínka zahájení výstavby nejdéle do konce roku 2002 má za cíl financovat z rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení ty projekty, které jsou připraveny do realizační fáze. Navrhovaný postup zabraňuje poklesu počtu zahajovaných bytů v roce 2002 a je řešením pro období, než bude nahrazen účinnějšími nástroji podpory výstavby bytů, zejména českému bytovému družstevnictví".

Vláda se k tomuto programu podle Lachnita vrátila po dvou letech především proto, že parlament zamítl její návrh zákona o obecně prospěšných bytových společnostech.

Zemanův kabinet také rozhodl, že Židovské obce dostanou zpět další část svého majetku zabaveného v období holocaustu. Tentokrát jde o celkem šestnáct nemovitostí. Vláda tak přijala už druhé nařízení tohoto druhu. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského se tímto způsobem zatím rozhodlo přibližně o čtvrtině majetku, který se má židovským organizacím vrátit. "Vláda samozřejmě nepovažuje tento proces ani zdaleka za ukončený, ale protože se ty nemovitosti musejí dohledávat, zjišťovat přesně jejich vlastník, tak vláda činí průběžně jednotlivými nařízeními."

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme