Stát pomůže VZP urychlit platby lékařům a nemocnicím

Všeobecná zdravotní pojišťovna dostane do konce týdne tři miliardy korun. Může tak okamžitě zkrátit o deset až dvanáct dní současné až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům a nemocnicím za péči o pacienty. Dohodli se na tom premiér Jiří Paroubek s ministry zdravotnictví Davidem Rathem a financí Bohuslavem Sobotkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

"Management VZP nepožádal v roce 2006 o poskytnutí předsunuté platby státu za státní pojištěnce zhruba ve výši tří miliard. Tudíž jsme se dohodli, že pan ministr financí tuto částku uvolní bez nové žádosti Všeobecné zdravotní pojišťovny," vysvětlil důvody, proč stát VZP peníze pošle, ministr zdravotnictví David Rath.

V současnosti pojišťovna své závazky platí často i 60 dní po lhůtě splatnosti. Předsunutá platba by tak měla podle Ratha situaci v pojišťovně výrazně zlepšit. Definitivní změnu v hospodaření si ale slibuje až od změny ve vedení VZP. "Očekáváme, že stabilizující prvek bude volba nového ředitele příští týden, který by tu situaci měl ve Všeobecné zdravotní pojišťovně s definitivnější platností stabilizovat," doplnil.

Dále řekl, že ředitelka VZP Jiřina Musílková mohla o předsunutou platbu státu požádat už dřív. Musílková ovšem namítá, že pojišťovna o platbu požádala ministerstvo financí již 3. listopadu. To ji však nevyhovělo s poukazem na sestavování státního rozpočtu pro letošní rok a doporučilo, aby se pojišťovna se svou žádostí na ministerstvo obrátila začátkem roku.

"Mezitím vyšla vyhláška, která by nás výrazně znevýhodnila, všechny pojišťovny. Čili správní rada rozhodla, že požádáme poté, co ministerstvo zdravotnictví zaručí, že tato předsunutá platba nebude zahrnuta do příjmu prvního pololetí, čili standardním procesem," dodala ředitelka.

Podle Musílkové peníze navíc pomohou zpoždění plateb zkrátit asi o týden. Rozhodnutí vlády o tom, že Všeobecná zdravotní pojišťovna dostane prostředky už do konce týdne, ale podle ní fakticky nic neurychlí. VZP totiž peníze přerozděluje až koncem měsíce.

Vlasta Valentová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme