Stát posiluje svůj vliv vůči personálním agenturám

Personálním agenturám se nelíbí vliv bezpečnostních složek na jejich podnikání. O tom, kdo si otevře agenturu nebo bude v oboru dál podnikat, totiž překvapivě rozhodují ministerstvo vnitra, policie a zpravodajské služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce v továrně (ilustrační foto)

Práce v továrně (ilustrační foto)

Stát chtěl původně znemožnit činnost nelegálním agenturám, které lidi zaměstnávají načerno a vyplácejí jim minimum peněz. Vymyslel proto zákon, podle kterého musejí majitelé agentur žádat každé tři roky o licenci, o jejímž vystavení rozhodnou bezpečnostní složky. Bohužel ale státu uniklo, že nelegální pracovní agentura o licenci žádat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové o situaci personálních agentur

„Kdyby to kladivo na čarodějnice dopadalo alespoň na ty otrokářské i na ty čisté agentury. Ale ono dopadá jen na ty čisté. Ty otrokářské agentury se jen smějí, protože se žádnou licencí od ministerstva práce a sociálních věcí se vůbec nezabývají,“ uvádí jednatel agentury Student René Kuchár.

Situace se nelíbí ani viceprezidentovi Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboši Rejchrtovi, který říká, že automatické sledování majitelů personálních agentur je špatné rozhodnutí:

„Systémově to určitě není v pořádku, když každý, kdo má agenturu práce je prověřován ministerstvem vnitra.“

V prvním roce platnosti zákona stát neudělil licenci deseti žadatelům z několika set. Kdo ji nedostal a proč ale není jasné. O tématu se odmítl bavit i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, jehož úřad se při udělování licencí agenturám rozhodnutím ministerstva vnitra řídí:

„Bez komentáře. To není veřejná informace.“

Personální agentury bojují s ministerstvem práce a sociálních věcí poslední tři roky, k napětí mezi oběma stranami přispěla podle prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče také ekonomická krize: „Nejenže se zpřísňují zákony, za poslední tři roky byly přijaty čtyři novely, ale stále je nám podsouváno, že nejsme dostatečně zregulováni. Výsledkem je, že stále více agentur práce přestává být agenturami práce, posunují se do šedé a černé ekonomiky, stát přichází nejen o sociální a zdravotní pojištění, o daně, ale žene do záhuby obrovské množství zaměstnanců.“

Květa Moravcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme