Stát přichází ročně kvůli ‚vězeňské turistice‘ o desítky milionů korun

Zhruba tisíc lidí v nouzi se každoročně nechá zavřít do vězení za drobné krádeže nebo výtržnictví. Chtějí si tak na zimu zajistit teplo, jídlo a postel. Dobrovolně tak vyměňují svobodu za jistotu. Odborníci říkají tomuto jevu ‚vězeňská turistika‘ a podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila přijde stát o desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeňská služba vazební věznice Ostrava přivezla obžalované ke Krajskému soudu | Foto: Tomáš Adamec

„Záležitost to není levná, vezmete-li si náklad na jednoho vězně, což je několik desítek tisíc korun měsíčně a jedná-li se o tisíc vězňů, kteří nastoupí na výkon trestu v zimních měsících, pak jdou částky do milionů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezdomovci - sezónní vězni - Pospíšil II.mp3

Podle Pospíšila je proto potřeba posílit roli probační a mediační služby, která se stará o lidi, propuštěné z vězení. Terénní pracovníci zase říkají, že je nutné posílit sociální služby.

„Je třeba, aby stát s takovými lidmi dál pracoval, pomohl jim začlenit se do společnosti, například jim pomohl najít zaměstnání,“ říká Pospíšil.

„Já kolikrát přemýšlím, že bych šel zpátky do vězení, abych si odpočinul, lehnul si, přikryl se a spal,“ řekl České televizi v anketě muž, který je na ulici s přestávkami už dvacet let.

Podle mluvčího Vězeňské služby Roberta Káčera nastoupilo od října do listopadu výkon trestu zhruba 840 lidí, kteří mají trest v délce trvání do 4 měsíců.

Podle sociálních pracovníků by vězeňské turistice zabránilo také více nocleháren. Například v Praze je podle odhadů asi 3900 bezdomovců, vyspat se na posteli jich může pouhých 1750.

Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme