Stát přidá do zdravotnictví 1,8 miliardy korun, peníze půjdou na platy

Zdravotníkům by se měly zvýšit platy. Dohodli se na tom ministři při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Necelé dvě miliardy korun přidá ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO na platby za státní pojištěnce. V systému se ale přesměrují na platy zdravotníků. Nárůst mezd má garantovat úhradová vyhláška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři z Madridské nemocnice Carlose III oznámili, že žena nakažená ebolou, kterou léčili, už virus nemá | Zdroj: Reuters

Stát bude nově platit za každého svého pojištěnce, tedy třeba děti, důchodce a nezaměstnané, 870 korun měsíčně.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ujistil šéfa státní pokladny Andreje Babiše, že úhradovou vyhláškou pro příští rok zajistí, aby získané peníze šly na platy lékařů, sester i ošetřovatelů.

„Těch 1,8 miliardy za státní pojištěnce skutečně úhradovou vyhláškou předepíše tak, aby se projevily v platech zdravotnického personálu. V minulosti se to slibovalo, ale nenastalo to. Já pevně doufám, že ty peníze přistanou hlavně v platech zdravotníků, aby neodcházeli do zahraničí,“ říká Babiš.

Platy by příští rok měly zvyšovat všechny nemocnice, státní, krajské i soukromé. Odboráři považují tři procenta za skandálně málo. Odchod lékařů a sester do zahraničí to podle nich nezastaví.

Nemocnice zase varují, že každý rok rostou také náklady na zdravotní péči a že peníze nemusí stačit.

„Jsou nové léky, nová centra či nové přístroje. Takže je teď otázka, jestli i ty ostatní potřebné nárůsty pokryje zvýšený příjem ze zdravotního pojištění,“ naznačuje výkonná předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chtěl původně vybojovat pro rezort skoro čtyři a půl miliardy navíc.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme