Stát připravuje řadu opatření proti suchu, třeba dotace na využití dešťové vody

Vláda řeší, jak se v dalších letech účinně bránit proti suchu. Loni výrazně poškodilo hlavně zemědělce, kterým letos na jaře stát poslal dotace ve výši 600 milionů korun. Podle ministerstva životního prostředí je prioritou, aby lidé šetřili s vodou a využívali dobře i podzemní zdroje. Plánuje například i dotace na využití dešťové vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho

Sucho | Foto: flickr.com, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

„V loňském roce jsme se dostali až do 120 centimetrů, kde už jsme byli bez vody. V letošním roce, i když bylo zimních srážek víc, se voda dostává do 60 či 70 centimetrů. Úbytek spodní vody je tedy obrovský. Proto mám strach z letošního roku,“ popisuje situaci farmář Ivo Pokorný z Kmetiněvsi.

Také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připouští, že sucho může být jedním z největších problémů, kterým bude Česko v budoucnu čelit. Připomíná, že kumulace sucha z roku 2014 a 2015 stále pokračuje, a pokud bude průměrně suché léto, situace se podle něj bude zhoršovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem životního prostřední Richardem Brabcem (ANO) o tom, jak se v dalších letech účinně bránit proti suchu a jaká opatření stát chystá. Moderuje Jiří Chum.

„K dnešnímu dni téměř 40 procent sledovaných vrtů a téměř 50 procent sledovaných pramenů podzemních vod vykazuje mimořádně podnormální hodnoty v tomto období,“ řekl Českému rozhlasu.

Situace se suchem je podle něj v Česku dlouhodobě podceněná. "Bylo zřejmé, že je ČR dobře připravená na povodně, ale daleko méně na sucho,“ řekl.

„Dneska už probíhají desítky opatření. Například obnova menších vodních nádrží, rybníků, mokřadů, miliardy korun jdou do nových vodních zdrojů z operačního programu Životní prostředí,“ uvedl s tím, že největším problémem je udržení srážkové vody v krajině. „Protože byla cíleně 100 let odvodňována.“

Jedním z opatření, které v boji proti suchu navrhuje ministerstvo, jsou dotace na domácí nádrže na dešťovou vodu. Kdy by se tento program mohl rozběhnout a kolik by stát lidem přispíval, podle Brabce v tuto chvíli ale ještě jasné není.

„Program teď finalizujeme s odborníky. Nicméně mohu teď říct, že by měl být zaměřen na dotaci pro takzvané retenční nádrže. Ne na sudy pod okap, ale na větší nádrže, od jednoho či dvou kubíků výše. Předpokládáme, že dotace mohou být až 50 nebo 60 procent ceny, kolem 15 až 20 tisíc korun. Bližší podmínky oznámíme do konce léta,“ slíbil ministr.

Zdůraznil ale, že pilotní projekty proběhnou v suchých oblastech. „Protože určitě nebudeme mít tolik peněz na to, abychom pokryli celou republiku,“ dodal ministr životního prostředí Brabec.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme