Stát přispěje na opravy požárem poničeného hradu Pernštejn

Požárem poničený moravský hrad Pernštejn dostane od státu na nejnutnější opravy 24 miliónů korun. Rozhodla o tom vláda na základě návrhu, který připravil nedávno zesnulý ministr kultury Pavel Dostál. Dalšími 6,5 miliónu by měl na opravy přispět kraj. Hlavní část rekonstrukce má začít v průběhu příštího roku, na základě výběrového řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hrad Pernštejn

hrad Pernštejn | Foto: Zámky a hrady

Hrad Pernštejn, který je národní kulturní památkou, vyhořel za dosud nejasných příčin v polovině letošního dubna.

Ministr financí Bohuslav Sobotka byl původně proti tomu, aby stát na opravu hradu přispíval. Rozhodnutí vlády ale respektuje, i když zatím přesně neví, kde přesně peníze sežene.

"Ministr financí musí umět vyřešit problém za cirka 24 miliónů korun, takže ministr financí ten problém vyřeší, pokud vláda rozhodne. Vláda dnes rozhodla; to řešení najdeme."

Ministr kultury Vítězslav Jandák je rád, že kabinet nakonec mimořádnou dotaci pro Pernštejn schválil. "Já k tomu nemám co dodat. Já můžu jen děkovat, že páni kolegové byli tak vstřícní, že pro toto hlasovali. Všichni si uvědomují, co je to za katastrofu, co se stalo s touto památkou."

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme