Stát prodal v dražbě bývalý klášter v centru Prahy za 790 milionů

Stát prodal v dražbě administrativní budovu na náměstí Republiky v centru Prahy. O bývalý klášter starý 200 let stál jediný zájemce, který za několikapodlažní stavbu zaplatí 790 milionů korun. Suma je zatím nejvyšší částkou, kterou za budovu v majetku státu zájemce zaplatil od konce 90. let. Kupcem je zahraniční společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyvolávací cenu 790 milionů potvrdil jediný zájemce, na zaplacení má 60 dnů. Zahraniční společnost v dražbě zastupoval advokát Josef Hlavička | Zdroj: ČTK

„Obě budovy jsou zapsány do státního seznamu nemovitých kulturních památek hlavního města Prahy,“ popisovala před dražbou budovy licitátorka Eva Krtičková. V zaplněném sále ji poslouchalo asi 50 lidí.

Asi po hodině skončil popis celého objektu bývalého kláštera. Po výzvě licitátorky nastalo na chvíli ticho, pak zvedl ruku jediný zájemce.

Přehrát

00:00 / 00:00

U dražby bývalého kláštera na pražském náměstí Republiky natáčel Jan Charvát

„Zastupuji klienta, kterého nemohu jmenovat, protože si nepřeje být zveřejněn,“ říká advokát Josef Hlavička. A dodává, že firma ještě neví, co v budově bude:

„Ještě to není detailně rozmyšleno. Budova umožňuje různé využití. Dá se použít na hotel, konferenční místnosti. Zatím je to předčasné. Musí se zjistit, jak se na to budou dívat památkáři a podobně.“

Nový majitel musí peníze složit do 60 dnů. Plánuje také rekonstrukci objektu.

V bývalém klášteru na náměstí Republiky úřadovali v minulosti státní úředníci. Kanceláře jsou několik měsíců vyklizené.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budově bývalého kláštera na náměstí Republiky mluvil šéfredaktor časopisu Stavební fórum Petr Bým

„V rámci prohlídek jsme evidovali desítky zájemců. Informační memorandum si vyzvedlo 78 subjektů,“ uvádí ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřina Arajmu.

O prodeji budovy na náměstí Republiky, stejně jako několika dalších, rozhodla na začátku letošního dubna vláda. Už dříve se ministerstvo obrany snažilo prodat objekt kasáren v Karlíně. Prodej firma Griva Art zastavilo kvůli netransparentnosti, pak už zájemce nenašlo. V budoucnu by stát chtěl také prodat historickou budovu Invalidovny v Praze 8.

Dům u Hybernů | Foto: ČTK

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme