Stát prohrál arbitráž s firmou Diag Human

Stát musí po prohrané arbitráži zaplatit firmě Diag Human skoro 9 miliard korun. Firma žalovala Českou republiku za to, že jí stát na počátku 90. let znemožnil lukrativní obchody s krevní plazmou. Původně požadovala čtrnáct miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž dánská firma přerušila s Diag Human spolupráci.

Částka, kterou má Česko zaplatit, představuje škody firmy ke konci roku 2007 a úroky z prodlení - ty tvoří víc než polovinu sumy. Jak ale řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), s verdiktem se nehodlá smířit.

"Já budu určitě vládě navrhovat, aby byly využity všechny prostředky přezkumu tohoto rozhodnutí. Jsme přesvědčeni, že je to postaveno na chabých důkazních základech, a byli jsme překvapeni rozhodnutím tohoto arbitrážního tělesa," uvedl ministr Julínek.

O sporu stát versus Diag Human jsme v pořadu Stalo se dnes hovořili s mluvčím ministerstva zdravotnictví Tomášem Cikrtem. Na další postup státu v této kauze se ho ptal moderátor Jan Punčochář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Tomášem Cikrtem o prohrané arbitráži

Marika Táborská, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme