Stát prohrál arbitráž s firmou Diag Human

Stát musí po prohrané arbitráži zaplatit firmě Diag Human skoro 9 miliard korun. Firma žalovala Českou republiku za to, že jí stát na počátku 90. let znemožnil lukrativní obchody s krevní plazmou. Původně požadovala čtrnáct miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž dánská firma přerušila s Diag Human spolupráci.

Částka, kterou má Česko zaplatit, představuje škody firmy ke konci roku 2007 a úroky z prodlení - ty tvoří víc než polovinu sumy. Jak ale řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), s verdiktem se nehodlá smířit.

"Já budu určitě vládě navrhovat, aby byly využity všechny prostředky přezkumu tohoto rozhodnutí. Jsme přesvědčeni, že je to postaveno na chabých důkazních základech, a byli jsme překvapeni rozhodnutím tohoto arbitrážního tělesa," uvedl ministr Julínek.

O sporu stát versus Diag Human jsme v pořadu Stalo se dnes hovořili s mluvčím ministerstva zdravotnictví Tomášem Cikrtem. Na další postup státu v této kauze se ho ptal moderátor Jan Punčochář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Tomášem Cikrtem o prohrané arbitráži

Marika Táborská, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme