Stát pyrotechniku zabavit nemůže, může pouze zakázat prodej

Prodej nebezpečné pyrotechniky může nově trestat jen Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Česká obchodní inspekce o tuto pravomoc rozhodnutím Nejvyššího správního soudu přišla a provádí už jen kontroly prodeje. Pro zákazníky nejbezpečnější pravomoc, zabavení pyrotechniky, úřad pro zkoušení zbraní nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pyrotechnika

„Inspektoři ČOI mohou pouze odebrat pyrotechnický výrobek za účelem posouzení, zda splňuje technické požadavky. Pokud je po zkouškách zjištěno porušení předpisů, je s prodejcem zahájeno správní řízení,“ říká vedoucí oddělení kontroly úřadu Jan Koblasa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prodej pyrotechniky - Sochor.mp3

Změnu ohledně pravomocí trestat prodej nebezpečné pyrotechniky si vyžádala Evropská unie. Zároveň ale Nejvyšší správní soud prohlásil, že Česká obchodní inspekce může kontroly provádět, ale nesmí ukládat sankce. Se zavedením pravomoci zabavit nebezpečnou pyrotechniku přímo v místě prodeje ale stát nepočítá.

Role obou úřadů ale bude muset ještě potvrdit parlament.

„Pravděpodobně v úvodu příštího roku by měl parlament projednat legislativu, která by měla definitivně určit pravomoci mezi Českou obchodní inspekcí a Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, tak aby ČOI dále prováděla kontroly a Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva na základě výsledků těchto kontrol uděloval sankce problematickým prodejcům, “ říká Jiří Sochor z Ministerstva průmyslu a obchodu.

„V minulosti byly zákazy prodeje vydány v desítkách případů a předpokládám, že ani v současné době se to nebude lišit,“ dodává mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Zákazníci by měli kupovat jen výrobky se značkou úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a také s českým návodem, který by měli dodržovat. Důležité je také u pyrotechnických výrobků datum spotřeby a třída nebezpečnosti. Amatéři si mohou koupit výrobky první a druhé třídy.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme