Stát rozdělí nemocnicím 1,5 miliardy na investice

Letošní strategické investice do rozvoje nemocnic má dnes na programu vláda. Jednat bude například o čtyřicetimilionové investici do výstavby nové budovy v areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze. Celkem má kabinet rozdělit na letošní rok 1,5 miliardy korun devíti nemocnicím na 11 investičních akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná fakultní nemocnice | Foto: Marián Vojtek

V této souvislosti se objevily spekulace o rozprodeji areálu na lukrativních pozemcích u Karlova náměstí a přesunu Všeobecné fakultní nemocnice mimo centrum, což však ministerstvo zdravotnictví i nemocnice popřely.

Přestěhování Všeobecné fakultní nemocnice z centra plánovala už ministryně Daniela Filipiová, ale kvůli odporu Karlovy Univerzity a její 1. Lékařské fakulty z návrhu sešlo. Cenu pozemků propočetlo někdejší vedení nemocnice na deset miliard korun, ale odhaduje se i několikanásobně výš.

Tentokrát se spekuluje o tom, že ministerstvo přestěhuje do hlavního areálu některá okrajová pracoviště. A tím se podle serveru Aktuálně.cz, který s informací přišel, uvolní lukrativní pozemky. Mluvčí ministerstva takové záměry popřel, i když podle deníku vládní materiál takovou variantu připouští.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměrech se Všeobecnou fakultní nemocnicí hovořila ministryně Jurásková na Rádiu Česko

Známo je tedy zatím jen to, že vláda projedná čtyřicetimilionovou investici do výstavby nové budovy v areálu nemocnice. Je v balíku strategických investic, v němž kabinet rozdělí na letošní rok 1,5 miliardy korun devíti nemocnicím na 11 investičních akcí.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové je Všeobecná fakultní nemocnice jedním z nejvíce vnitřně zadlužených zdravotnických zařízení; má v dezolátním stavu technické zázemí. „Na to, jak špičková medicína se v této nemocnici provádí, tak je to ostudné,“ poznamenala ministryně na Rádiu Česko.

Zmíněných 40 milionů korun, o nichž bude rozhodovat vláda, ale podle Juráskové není vlastní investicí.

„Ve všeobecné fakultní nemocnici pracuje poradní sbor, který se zabývá tím, jak by měla budoucnost nemocnice vypadat. Těch 40 milionů korun není investice, to jsou finanční prostředky, které jsou nutné k tomu, aby byly zpracovány projekty a dokončeny analýzy, které jsou nyní v běhu,“ vysvětlila.

Jurásková zároveň potvrdila, že se uvažuje o přestěhování některých okrajových pracovišť, která patří ke Všeobecné fakultní nemocnici, do hlavního areálu na Karlově náměstí.

„Centralizace má své i ekonomické výhody a samozřejmě i výhody pro pacienty, ale já rozhodně odmítám, že by se do centra areálu, do té centrální části na Karlově náměstí, stěhovaly další provozy, které jsou v jeho nejbližší blízkosti. My naopak uvažujeme o tom, že do centra areálu by se mohly přestěhovat takové provozy, jako je transfuzní stanice na Zbraslavi nebo interní oddělení na Strahově,“ uvedla Dana Jurásková. Co by bylo dál s takto uvolněnými objekty a pozemky, o tom podle ní ale rozhodnuto není.

Marika Táborská, Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme