Stát se chce dohodnout s lidmi, kteří si na něj stěžují ve Štrasburku

Vláda se chce smířit s některými stěžovateli, kteří u Evropského soudu pro lidská práva kritizují pomalost české justice. Jejich šance přitom nejsou malé - mohou vysoudit přes sto tisíc korun. Vláda chce proto stěžovatelům ještě před verdiktem štrasburského soudu nabídnout odškodnění. Tato snaha ale může ztroskotat na radikálním postoji některých lidí, kteří si od soudu ve Štrasburku slibují spíše morální satisfakci za nekonečné průtahy než samotné peníze. Jedním z nich je i ostravský tiskař Eduard Vitásek, který se už téměř deset let bezúspěšně soudí o náhradu škody za rozbité auto.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Svou zkušenost s českou justicí komentuje dnes už úspěšný podnikatel takto: "Ať si to každý promítne do svého života, co se mu za deset let událo, a promítne si to zase do toho soudního sporu, který je naprosto banální poškození vozidla a jeho náhradu; to myslím dává obraz o našich soudech." Pan Vitásek nakonec podal stížnost ke štrasburskému soudu a prozatím uspěl - jeho žaloba byla přijata. Stejné štěstí má zhruba každý desátý stěžovatel.

Podobné stížnosti na pomalost českých soudů se ve Štrasburku začínají hromadit. Nyní jich tam je asi padesát. Vláda už dokonce sestavila speciální komisi. Stát se chce s některými stěžovateli dohodnout ještě předtím, než štrasburský soud vynese verdikt. Eduard Vitásek to považuje za úplatkářství. "Je ta taková státní korupce; kdyby řádně justice pracovala, tak není potřeba žádné lidi uplácet." Vitáskovu stížnost by měl štrasburský soud začít projednávat do konce června.

Andrea Čánová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme