Stát se dohodl s církvemi na délce přechodného období

Stát se dohodl s církvemi na délce takzvaného přechodného období, což je doba, po kterou budou platy duchovních a administrativy vypláceny ze státního rozpočtu. Mělo by trvat 17 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církev | Foto: Tomáš Adamec

Od 1. ledna 2013 by měly církve dostávat od státu 1 miliardu a 445 milionů korun, poté bude tato suma každý rok o 5 procent snižována.

"První tři roky nebude ta částka snižována. To znamená v letech 2013, 2014, 2015 by podle toho, jak bylo dohodnuto, zůstala na 1 miliardě a 445 milionech, a až další, tedy čtvrtý rok, by klesla o 5 procent, a takto by klesala 17 let. To znamená 17 let včetně těch prvních třech. V podstatě jsme se dohodli na modelu 3 plus 14," vysvětlil dohodu ministr kultury Jiří Besser.

Návrh vládní komise o majetkovém vyrovnání přijali církevní hodnostáři už na minulé společné schůzce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní dohoda je historickým okamžikem, míní pražský arcibiskup Dominik Duka

Vedle navrácení 56 procent majetku se zástupci vlády předběžně zavázali také k finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, která bude církvím vyplácena po dobu 30 let.

Podle arcibiskupa Dominika Duky je dnešní dohoda se státem historickým okamžikem.

"Tato shoda byla oboustranná, vycházela z určitého porozumění a pochopení problematiky církví, křesťanských církví a federace židovských obcí, které reprezentují minimálně jednu třetinu obyvatel této země. Je to dohoda, která je historická jak mezi církvemi, tak mezi církvemi a českým státem," řekl.

K návrhu mají výhrady Věci veřejné a odmítají ho opoziční strany sociální demokraté a komunisté.

Délka přechodného období byla posledním nedořešeným bodem, který zbyl k projednání od minulé schůzky obou stran, která se uskutečnila v polovině srpna. Dnes tak skončilo vyjednávání mezi vládní a církevní komisí. Nyní se přípravou patřičných právních norem budou zabývat vláda a poslanecká sněmovna.

Zbyněk Zykmund, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme