Stát se marně snaží prodat hotel uprostřed Vysočiny

Režisér retrofilmu by z rekreačního areálu Ministerstva dopravy u Žďáru nad Sázavou pravděpodobně zajásal. Jeho majitel z něj ale moc radosti nemá. O objekty v nevalném stavu totiž nikdo nemá zájem. A to přesto, že stát už pětkrát snížil cenu, a tak se teď prodávají s více než padesátiprocentní slevou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekreační areál Ministerstva dopravy u Žďáru nad Sázavou, Hotel Sázava v roce 2011 | Foto: Ministerstvo dopravy

Najít v kotelně hotelu Sázava nějaký zdroj tepla je naprostá marnost, a tak se choulíme ve zdejší restauraci spolu s ředitelem odboru ministerstva dopravy Josefem Jandou a správci manželi Janáčkovými kolem krbu.

Přiložit a teplota se v okruhu ohně po chvíli zvedá z okolní nuly tak, že je možné odložit bundy. Udržovat oheň musíme následující dvě hodiny - tedy po dobu, která je vymezená na obhlídku objektu pro zájemce.

A všichni přitom vědí, že to je marné, jako už pětkrát předtím.

„Za tu dobu se ozvali dva lidi, a to byl jeden telefonickém dotaz a teď podruhé paní, co vyžadovala fotky,“ říká Josef Janda.

Osobně je teprve u druhého kola prodeje, ale ono to bylo stejné i v těch předchozích čtyřech. Ministerstvo dopravy tento objekt už delší čas nevyužívá, poslední školení tady proběhla někdy ještě v devadesátých letech. A když si před časem nechalo spočítat, že je nutné do areálu investovat asi 20 milionů korun, tak se rozhodlo se ho zbavit úplně.

„Na kontrolní prohlídce jsem zjistil, že v zadní části došlo k dalšímu poškození střechy. Prakticky jsem tady chodil ve vodě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sehnoutka: Hotel na prodej.mp3

Areál to ale není malý. Chátrajících 50 chatek bez vody a záchodu už ale nikdo neoživí.

Zato v deseti dalších srubech a 24 hotelových pokojích bydlí lidé alespoň přes léto, ale i to má své mouchy, popisuje správkyně Janáčková:

„Lidé si stěžují, že neteče teplá voda. Ono to trvá dvacet minut než tam teplá voda z tohoto malého bojleru dojde. Tady se prostě zastavil svět v devadesátém roce a je to potřeba všechno obnovit.“

Kdyby jen v devadesátých letech...

„Tady jsou takzvané apartmány. To chce všechno nový, tohle frčelo před revolucí, to byl luxus, to se ještě lidé byli ochotni rekreovat. Takhle je to všechno stejný, akorát jsme někde koupili novější televizi,“ průvodcuje správce Milan Janáček.

Žádný zájemce nepřijel

S ženou tu už utopili 650 tisíc korun a o objekt mají zájem. Jenže na původní cenu 13,5 milionu neměli. Ministerstvo ze zákona může s každým dalším kolem výběrového řízení snižovat cenu maximálně o 15 procent.

V šestém kole jsme se tak dostali už na 6,5 milionu korun. A na to už možná budou místní správci slyšet.

Rekreační areál Ministerstva dopravy u Žďáru nad Sázavou, Hotel Sázava v roce 2011 | Foto: Ministerstvo dopravy

„Dole ta vinárna, ta nás stála skoro 170 tisíc než jsme to opravili,“ přibližuje správce.

„Tady to bylo celé plesnívé a už to začíná zas,“ pokračujeme v prohlídce.

Na podivení, že se správcovým chce do kopě zanedbaného objektu pan Janáček odpovídá:

„No, to říká každý. Buď jsem blázen, nebo padnem na hubu...“

Je půl hodiny po jedné a jak se dalo čekat, žádný zájemce nepřijel. Jestli se podaří tentokrát rekreační areál prodat, bude jasné v pondělí, kdy je poslední den pro zájemce na podání nabídky.

Petr Sehnoutka, pir, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme