Stát se omluvil exposlancům ODS za stíhání v kauze takzvaných trafik

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo třem exposlancům ODS za nezákonné trestní stíhání. Soud pravomocně rozhodl zatím jen v případě Marka Šnajdra. Ministerstvo ale nečekalo na další verdikty a omluvilo se všem najednou, tedy i Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

„Soudní smír byl zatím pravomocně uzavřen na jednom soudu, protože každý z nich se vlastně soudil u různých soudů,“ vysvětlila mluvčí resortu Kateřina Hrochová.

„My jsme se ale rozhodli, vzhledem k tomu, že v podstatě není potřeba čekat na soudní smír, protože obě strany projevily vůli tou dohodou k soudnímu smíru dospět, tak ve chvíli, kdy padlo první rozhodnutí, tu omluvu adresovat všem třem,“ dodala mluvčí.

Už dřív se ministerstvo spravedlnosti dohodlo s Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem na ukončení sporu o odškodnění za jejich trestní stíhání a pobyt ve vazbě v kauze takzvaných trafik. Bývalí poslanci za ODS dostanou od 507 tisíc do 847 tisíc korun.

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř čelili trestnímu stíhání kvůli údajné korupci. Podle vyšetřovatelů si nechali slíbit "trafiky" v podobě lukrativních míst ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu, a umožní tak schválit vládní daňový balíček.

Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké imunitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme