Stát se zaručí za výši úroků ze školného, shodli se experti koalice

Koaliční experti se dohodli na podobě zákona o vysokých školách i finanční pomoci studentům. Schválili tak například výši i podobu školného. Na něj i na studium jako takové si vysokoškoláci budou moci výhodně spořit nebo půjčit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze | Foto: Tomáš Adamec

„Základním kamenem je spoření na vzdělání, které bychom chtěli navázat jako další modul na stavební spoření. A pak budou samozřejmě půjčky, a to jak na vzdělání, tak i na život studenta,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Ministr také ujišťuje, že stát ponese záruku nad úrokem: „Chceme mít záruku nad úrokem a chceme garantovat i to, že po dobu mateřské a rodičovské či při nezaměstnanosti by se splácení odložilo. Chceme i možnost odečtu úroků, tak jak je to dnes u hypoték.“

Úrok ze školného by podle návrhu mohl za studenta v budoucnu hradit zaměstnavatel. „Zavázal by se té firmě či práci a to by právě mohlo být zvýhodněno. Technické obory by takto mohly přitáhnout pracovní sílu – učitelé, lékaři či pracovníci v sociálních službách by tak mohli být zvýhodněni. Tento návrh posíláme do vlády,“ dodal ministr školství.

ČTĚTE TAKÉ: Reforma VŠ počítá s financováním dle kvality, slučováním škol a školným

Návrhy zákona o vysokých školách i o finanční pomoci studentům teď znovu posoudí akademická obec. Na konci listopadu je po připomínkování ministr Dobeš předloží vládě.

Školné má být zavedeno od začátku akademického roku 2013/2014. Jeho výši si určí školy samy, nesmí však přesáhnout 10 000 korun za semestr; školští experti také zvažují, že by se hranice pro splácení mohla určovat i podle „prospěšnosti“ jednotlivých oborů.

Klára Bílá, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme