Stát si posvítí na přetížené kamiony. Systém bude hlídat dálnice i hranice

Ministerstvo dopravy chystá zavést nový systém vážení, který bude auta také fotografovat. Kamery mají být umístěné hlavně poblíž hranic, kde často dochází k překládání nákladů. Ministerstvo se bude zabývat i kontrolami na síti dálnic a rychlostních silnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

„Na silnicích nižších tříd budeme spolupracovat s kraji, kde se dohodneme na umístění vah. A tam už to může být poblíž hraničních přechodů, kde by něco takového připadalo v úvahu,“ upřesňuje ředitel odboru pozemních komunikací Ministerstva dopravy Milan Dont.

Přehrát

00:00 / 00:00

"Zařízení automaticky řidiče vyfotí a předala k vyřízení na příslušný úřad," popisuje systém kontroly měření kamionů ředitel odboru pozemních komunikací Ministerstva dopravy Milan Dont

Nový systém bude mít k dispozici váhy zabudované přímo ve vozovce. Taková zařízení už fungují na dálnicích, kde upozorňují, jaká auta po komunikaci jezdí.

„Nově by váha mohla automaticky řidiče, podobně jako u radaru, vyfotit, zadokumentovat přestupek a předat k vyřízení na příslušný správní úřad,“ popisuje zařízení Dont.

Ministerstvo k tomu zatím nemá stanoven rozpočet a řeší několik variant financování. Dokonce se mluví i nulové investici.

„Někteří dodavatelé mohou tuto službu nabídnout skutečně jako službu. To znamená, že by se jim platily podíly jen z pokutovaných vozů,“ říká ředitel odboru pozemních komunikací Ministerstva dopravy Milan Dont.

Martin Křížek, Jakub Viliš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme