Stát už se s církvemi na restitucích dohodl, připomínají ODS a TOP 09

Už zítra má vládní koalice řešit průběh navrácení církevního majetku. Situaci ale ztěžuje požadavek Věcí Veřejných, které restituce nepodpoří, pokud nebude jasné, kde na finanční vyrovnání s církvemi vezme státní kasa peníze. Podle TOP 09 a ODS je ale dohoda o restitucích už uzavřená a nejmenší vládní strana si nemá klást podmínky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas  na TK po jednání vlády

Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas na TK po jednání vlády | Zdroj: ČTK

Věci veřejné představily nový návrh, jak ušetřit peníze na církevní restituce. Chtějí zrušit, případně spojit vybrané státní úřady. Koaličním partnerům nápad představí v pondělí, kdy restituce bude řešit K9. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je nedůstojné spojovat otázku církevních restitucí s požadavkem rušit státní úřady.

V České televizi ministr Kalousek připomněl, že stát už se s církvemi dohodl a že doufá, že to všichni dodrží:

„Nikdo nemá problém diskutovat o rušení ministerstev. K čemu připraveni nejsme, je jakkoliv to spojovat s již uzavřenou dohodou o vyrovnání se s církvemi. My tam nehledáme dohodu, ta dohoda byla uzavřena. Tohle je historický okamžik, kdy se 20 subjektů dokázalo dohodnout, a já pevně doufám, že všech 20 bude mít dostatečnou odpovědnost to také dodržet.“

Němcová před K9 zdůrazňuje, že schválením restitucí by se stát zbavil závazků vůči církvi

Číst článek

Nečas doufá v podporu dohodnutého postupu

Premiér Petr Nečas doufá, že všichni poslanci dávno dohodnutý postup na vyrovnání s církvemi podpoří. Řekl to v televizi Prima.

„V případě církevních restitucí je tento krok správný, na který tato země čekala více než 20 let. Krok, který pomůže stovkám a stovkám českých obcí a měst, které se nemohou rozvíjet, protože mají zablokované například pozemky,“ míní Nečas.

„Já pevně věřím, že všichni koaliční politici dodrží koaliční dohody, protože tyto věci nebyly stvořeny teď, to jsou věci, které byly v podobě smluvního dokumentu podepsány zplnomocněnými zástupci všech tří koaličních stran a dohodnuty s představiteli sedmnácti církví,“ říká.

Církve mají podle dosavadní dohody dostat zpět 56 procent zabaveného majetku a finanční kompenzaci ve výši 59 miliard korun, vyplácenou po dobu 30 let.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Matěj Skalický, Marie Ilkivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme