Stát už má znalecký posudek na vepřín v Letech u Písku, částku ale tají

Stát už má cenový odhad vepřína v Letech u Písku. Za druhé světové války tam byl koncentrační tábor pro Romy. Vláda plánuje výkrmnu vykoupit a zbourat. Odhadní cenu stejně jako majitel vepřína tají. Pokud se státu nepodaří výkup domluvit letos, vedení vepřína už později nebude mít zájem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt v Letech u Písku

Pietní akt v Letech u Písku | Zdroj: ČTK

"Informace je jedna a zásadní - je hotový znalecký posudek, ze kterého je známá hodnota nemovitostí - pozemků a budov. Na základě tohoto posudku budeme jednat s firmou AGPI o vykoupení pozemku," vysvětlil pro Radiožurnál plány ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD.

Do Letů u Písku pojede už brzy spolu s lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem.
Odhadní cenu chtějí tajit až do případného uzavření dohody. Chvojka věří, že výkup neovlivní ani vládní krize.

"Situace na politické scéně je turbulentní, ale toto je bráno jako priorita. Je to dlouholetý dluh. Věřím, že tato věc se povede," dodal.

Pokud se státu nepodaří výkup domluvit letos, vedení vepřína - firma AGPI - už později nebude mít zájem.

"To je poslední možnost uzavřít nějakým způsobem jednání o problematice Letů. Trvá to 20 let a žádným způsobem to doteď nevedlo. Doufáme, že teď ano," řekl ředitel firmy Jan Čech s tím, že čekal už dost dlouho.

Pokud stát areál odkoupí, vepřín plánuje zbourat a v místě bývalého koncentračního tábora postavit památník.

"Pokud by se podařilo areál odkoupit, proběhla by demolice všech objektů, následovala by rekultivace pozemku a byla by vypsaná soutěž na výstavbu nového památníku," uvedla už dřív Simona Cigánková z Ministerstva kultury.

Tábor na okraji vesnice Lety na Písecku vznikl v roce 1940 jako pracovní tábor pro odsouzené vězně. Později byl určený pro Romy.

 

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme