Stát versus kamenolom. V případu sesuvu půdy na D8 chce soud zadat revizní posudek

Ve sporu mezi státem a firmou Kámen Zbraslav kvůli sesuvu na dálnici D8 na Litoměřicku chce soudkyně zadat zpracování revizního znaleckého posudku. Má určit, jestli je viníkem sesuvu z roku 2013 kamenolom, stavba dálnice, nebo je příčina jiná. Stát v žalobě viní právě kamenolom, požaduje po něm přes miliardu korun. Jednání v úterý odročil Obvodní soud pro Prahu 5 na neurčito.

Litoměřicko / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sesuv půdy na nedokončené dálnici D8 u Litochovic (archivní foto) | Foto: Jan Bachorík | Zdroj: Český rozhlas

Soud měl žalobu začít projednávat před rokem, k řízení se ale chtěl neúspěšně připojit majitel sousedního pozemku. Poté bylo jednání dvakrát odročeno kvůli procesním návrhům. K provedení důkazů se proto soud dostal až v úterý.

Soudkyně Michala Dvořáková při jednání přečetla znalecké posudky, které předložili zástupci kamenolomu i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), jež u soudu zastupují stát. Jejich závěry se ale značně lišily. Posudky se vesměs shodly v tom, že sesuv byl důsledkem více faktorů, rozdílně však hodnotily, co bylo hlavním iniciátorem sesuvu. Zatímco některé tvrdily, že za něj může nevhodně umístěná dálnice, jiné uváděly, že odpovědnost nese Kámen Zbraslav, který zavodnil a přetížil svah.

Stavbu dálnice D8 dál komplikují tisíce kubíků sesunuté zeminy. Vláda zatím řešení odložila

Číst článek

„Veškeré znalecké posudky, které jste předložili, budou předmětem znaleckého zkoumání,“ řekla Dvořáková. Revizní posudek má podle ní najisto uvést, kdo je hlavním viníkem sesuvu. Strany se zatím neshodly na tom, kdo by měl revizní posudek vypracovat, soudkyně proto rozhodla, aby své návrhy zaslali písemně.

Podle zástupce společnosti Kámen Zbraslav Pavla Sedláčka bylo úterní rozhodnutí soudu očekávatelné. „Stanoviska stran jsou nesmiřitelná, každá hájí své stanovisko množstvím argumentů a znaleckých posudků,“ řekl novinářům po skončení jednání.

Stát versus kamenolom

Sesuv zavalil na počátku června 2013 rozestavěný úsek dálnice na Litoměřicku v délce asi 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať. ŘSD chce po kamenolomu 797 milionů korun, SŽDC žádá dalších 240 milionů. Stát za viníka v žalobě označil právě firmu Kámen Zbraslav, ta vinu odmítá s tím, že sesuv byl důsledkem nevhodného umístění stavby a také nepříznivého počasí.

Žalobou se obvodní soud začal zabývat už loni v srpnu, tehdy ale jednání odročil kvůli státu, který navrhl, aby se k řízení připojili projektant a zhotovitel stavby. Ani jeden ze subjektů se však k řízení připojit nechtěl. V říjnu jednání znovu odročil, tentokrát proto, aby rozhodl, zda nárok není promlčený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme