Stát vrátí peníze za dárcovské SMS

Peníze, které stát vybral na dani z přidané hodnoty z dárcovských SMS, dostanou humanitární sbírky. Ministerstvo financí vrátí miliony korun na podporu jihovýchodní Asie a slovenským Vysokým Tatrám. Lidé poslali nejvíce takzvaných DMS právě jim. Vláda svůj záměr vrátit peníze potvrdila na své středeční schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Bohuslav Sobotka a premiér Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Vláda tak splnila svůj slib, který dala v době, kdy se tyto sbírky organizovaly," řekl po jednání kabinetu ministr financí Bohuslav Sobotka. Přiblížil také částku, kterou humantirání organizace dostanou: "Na obě sbírky bylo tímto způsobem ze státního rozpočtu přispěno částkou přesahující 10 milionů korun."

Resort financí uvažuje o částečném automatickém osvobození dárcovských SMS od DPH. Jak Českému rozhlasu 1 - radiožurnálu vysvětlili Radek Němeček z tiskového odboru ministerstva, do září má být hotový návrh, který by měl odlišit finanční dar od telekomunikačního poplatku. "Je to zhruba 27 korun dar, který nebude podléhat DPH a tři koruny poplatek operátorovi, který službu poskytuje." Poplatek bude podléhat dani z přidané hodnoty.

Než ale změna začne platit, mohl by stát vracet peníze nadacím jednou ročně. "Je samozřejmě jednou z možností právě to, že u všech ostatních sbírek bude vláda vracet vybrané DPH formou dotací," řekla výkonná ředitelka Fóra dárců Pavlína Kalousová.

Sami mobilní operátoři DPH z dárcovských zpráv odpustit nemůžou. Podle mluvčího společnosti T-Mobile Jiřího Hájka by to byl problém hlavně u předplacených karet. "Tam se DPH odvádí již při zakoupení kupónu nebo například při elektronickém dobití," vysvětlil. V Česku přitom předplacených služeb využívá až sedmdesát procent zákazníků.

Helena Šulcová, Viktorie Hošková, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme