Stát vrátí peníze za dárcovské SMS

Peníze, které stát vybral na dani z přidané hodnoty z dárcovských SMS, dostanou humanitární sbírky. Ministerstvo financí vrátí miliony korun na podporu jihovýchodní Asie a slovenským Vysokým Tatrám. Lidé poslali nejvíce takzvaných DMS právě jim. Vláda svůj záměr vrátit peníze potvrdila na své středeční schůzi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Bohuslav Sobotka a premiér Jiří Paroubek | Foto: ČTK

"Vláda tak splnila svůj slib, který dala v době, kdy se tyto sbírky organizovaly," řekl po jednání kabinetu ministr financí Bohuslav Sobotka. Přiblížil také částku, kterou humantirání organizace dostanou: "Na obě sbírky bylo tímto způsobem ze státního rozpočtu přispěno částkou přesahující 10 milionů korun."

Resort financí uvažuje o částečném automatickém osvobození dárcovských SMS od DPH. Jak Českému rozhlasu 1 - radiožurnálu vysvětlili Radek Němeček z tiskového odboru ministerstva, do září má být hotový návrh, který by měl odlišit finanční dar od telekomunikačního poplatku. "Je to zhruba 27 korun dar, který nebude podléhat DPH a tři koruny poplatek operátorovi, který službu poskytuje." Poplatek bude podléhat dani z přidané hodnoty.

Než ale změna začne platit, mohl by stát vracet peníze nadacím jednou ročně. "Je samozřejmě jednou z možností právě to, že u všech ostatních sbírek bude vláda vracet vybrané DPH formou dotací," řekla výkonná ředitelka Fóra dárců Pavlína Kalousová.

Sami mobilní operátoři DPH z dárcovských zpráv odpustit nemůžou. Podle mluvčího společnosti T-Mobile Jiřího Hájka by to byl problém hlavně u předplacených karet. "Tam se DPH odvádí již při zakoupení kupónu nebo například při elektronickém dobití," vysvětlil. V Česku přitom předplacených služeb využívá až sedmdesát procent zákazníků.

Helena Šulcová, Viktorie Hošková, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme