Stát vydá dluhopisy na úhradu škod po povodních

Stát co nejdříve vydá povodňové dluhopisy v hodnotě až sedm miliard korun a první peníze z nich pošle do postižených oblastí Česka ještě letos. Dohodl se na tom rozpočtový výbor sněmovny a poslal normu do parlamentu a k dalšímu schvalování s tím, že má přijít na pořad jednání co nejrychleji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodněmi stržený most (ilustr. foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor MS kraje

Celkové škody v Česku způsobené letošními povodněmi jsou sečteny na 7 miliard korun a právě na tuto sumu vydá ministerstvo financí cenné papíry, protože jiné zdroje na tyto účely momentálně nemá, vysvětlil ministr Eduard Janota.

"Protože nemáme jiné finanční krytí, stejně jako obce a kraje, tak vydáme speciální povodňové dluhopisy s jediným možným využitím těchto prostředků - na odstranění škod po povodních. S Evropskou investiční bankou je předjednáno, že tyto dluhopisy odkoupí. Její úrok je příznivější, než kdybychom šli s těmi dluhopisy normálně na trh. Splatnost dluhopisů je do 35 let," vysvětlil Radiožurnálu Janota.

Ministerstvo financí navrhuje, aby zákon o vydání dluhopisů byl schválen Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení. Emise povodňových dluhopisů ale na programu zářijové schůze sněmovny není. Poslanec a zpravodaj návrhu Ladislav Šustr (KDU-ČSL) byl proto dnes výborem pověřen, aby na začátku schůze tento bod navrhl.

Povodně, které koncem června postihly část Čech i Moravy, byly třetí nejtragičtější v novodobé historii Česka a vyžádaly si 15 obětí. Celkové škody se odhadují na více než 8,5 miliardy korun, z toho na státním majetku 6,85 miliardy.

ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Kvůli povodním přijde státní rozpočet o miliardy korun
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Kvůli povodním přijde státní rozpočet o miliardy korun

Vladan Dokoupil, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme