Stát vyhrál arbitrážní spor se společností Petrcíle

Hrozba miliardové platby ze státní pokladny kvůli privatizaci ostravské Nové Huti je zažehnána. Stát totiž ve dlouholetém sporu porazil společnost Petrcíle. Ta požadovala už v druhém kole arbitráže 5,6 miliardy korun. Verdikt potvrdilo ministerstvo financí s tím, že rozhodnutí je konečné a závazné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ocelárna | Foto: Mittal Steel Ostrava

"Dnes jsme obdrželi konečný verdikt arbitráže, která zamítla požadavek firmy Petrcíle. Česká republika nebude muset platit 5,6 miliardy korun, které Petrcíle požadovala, s úroky by to bylo sedm miliard. Je to vítězství po velmi dlouhém a náročném sporu," řekl Radiožurnálu ministr financí Miroslav Kalousek.

Jak doplnil Radek Šnábl, který má na ministerstvu financí na starosti arbitrážní spory, rozhodnutí je konečné a závazné. "Arbitráž společnosti Petrcíle proti ministerstvu financí byla vlastně dvojdílným seriálem, kdy nejprve Petrcíle vyhrála 2,1 miliardy, tento verdikt byl zrušen, posléze nárokovala v této finální arbitráži včetně úroků sedm miliard korun a k dnešnímu dni byl celý nárok s konečnou platností zamítnut," vysvětlil Šnábl.

Celý případ se vleče od poloviny 90. let, kdy se stát snažil privatizovat Novou Huť, nyní ArcelorMittal Ostrava. Firmu Petrcíle založili manažeři Nové huti. Vláda Václava Klause přiznala jejich společnosti předkupní právo na 15 procent akcií podniku. Jenže pak se huť dostala koncem devadesátých let do potíží a stát smlouvu s Petrcíle jednostranně vypověděl, což firma řešila arbitráží.

Martin Hromádka, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme