Vláda chce vyřešit koupi vepřína v Letech ještě před volbami, shodli se Herman se Sobotkou

Problém vepřína v Letech u Písku bude řešit vláda v nejbližší době. Informoval o tom ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL po bilanční schůzce s premiérem v pražské Národní knihovně.

Praha (Aktualizováno: 15:25 26. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman | Foto: Martin Svozílek

Podle šéfa kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL úředníci už jednali s akcionáři firmy, která vepřín provozuje, a plán na jeho odkoupení je připravený.

„Veškerý materiál je připraven pro jednání vlády. Vzhledem k tomu, že se tato záležitost nachází v kategorii vyhrazené, vzhledem k obchodním partnerům, kteří jsou na druhé straně, a je třeba respektovat také, že je to obchodní firma, tak nemohu být konkrétnější, ale je to záležitost nejbližších týdnů,“ řekl Radiožurnálu Herman.

Herman: Vláda by mohla do září schválit odkup vepřína v Letech, do voleb záležitost uzavřeme

Číst článek

Vepřín v Letech stojí na místě, kde byl v minulosti koncentrační tábor pro Romy. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je jeho odkoupení jeden z nejdůležitějších úkolů pro Hermana a ministra pro lidská práva Jana Chvojku (ČSSD) do konce funkčního období.

„Rád bych, aby vláda ještě v rámci svého mandátu v rámci tohoto volebního období o této významné otázce, která tady zůstává permanentně nedořešena z minulosti, a jenom chci připomenout, že to je otázka, ke které se vyjadřovaly a vracely už vlády před námi, čili není to téma, které by bylo otevřeno v posledních letech, chtěl bych, aby toto téma bylo uzavřeno a dořešeno ještě do konce volebního období, to znamená pokud možno ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, ale záleží na technickém stavu celého vyjednávání,“ řekl Sobotka.

O vepřínu v Letech ale nebudou ministři jednat dřív než po vládních prázdninách. A to je zhruba za tři týdny.

Premiér byl na bilanční schůzce s ministrem kultury spokojený s tím, jak resort čerpá evropské peníze. To byla první věc, za kterou Hermana pochválil. A pak také za opravy památek. Zmínil i zvýšení podpory kinematografie. Předseda vlády také připomněl, že se kabinetu podařilo zvýšit průměrný plat v kultuře, ve srovnání s rokem 2013 zhruba o 35 procent. Od 1. července se měly zvýšit platy v resortu o devět procent. 

Sobotka ale Hermanovi i některé věci vytknul. Připomněl, že se nepodařilo prosadit památkový zákon. Ten nedávno odmítla Poslanecká sněmovna. A to také hlasy některých poslanců ČSSD. Herman tehdy v dolní komoře mluvil o podrazu. Poslanci se ale hájili, že byl zákon špatně připravený.

Ve středu premiér řekl, že zákon dopadl „ne příliš šťastně" a že byla zmařena docela velká práce, kterou na něm ministerstvo kultury odvedlo. Plánované změny ale poslední dobou kritizovali také někteří odborníci z památkové péče. 

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme