Stát za předčasné volby do sněmovny zaplatí stovky milionů korun

Letošní předčasné sněmovní volby přijdou na stovky milionů korun. Ze státní pokladny půjdou peníze na tisk volebních lístků a celou organizaci voleb. Minulé sněmovní volby před třemi lety stály necelou miliardu. Z toho polovina šla na účty politických stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby

Volby | Foto: Český rozhlas

Břeclavská tiskárna MoraviaPress už minulý týden začala naplno tisknout hlasovací lístky. Do pátku musí vyrobit zhruba deset milionů sad lístků pro čtrnáct krajů, říká předseda představenstva Philipp Walz: „Museli jsme se přizpůsobit; hlavně ten termín je krátký. Navíc je podzim, kdy máme hodně práce.“

Před třemi lety se náklady na tisk lístků a celkovou organizaci voleb vyšplhaly na 461 milionů korun, popisuje Vladimír Řepka z ministerstva vnitra:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náklady státu na předčasné voby do Poslanecké sněmovny zjišťovala reportérka Petra Benešová

„Za ministerstvo vnitra byly v roce 2010 náklady na tisk a překlady celkem 64 milionů korun a 286 milionů představovaly náklady obcí. Tam jsou náklady od tužek až po odměny členům okrskových volebních komisí.“

Ministerstvo vnitra podle Řepky počítá s tím, že rozpočet na celkovou organizaci včetně odměn pro volební komise a tisk lístků bude letos podobný:

„Máme zatím spotřebováno 25 milionů korun, to jsou opět náklady na tisk a distribuci volebních materiálů. Celkové náklady budou vyčísleny až po volbách, ale odhadují se ve stejné výši jako v roce 2010.“

Břeclavská tiskárna Moraviapress zahájila výrobu hlasovacích lístků pro předčasné parlamentní volby | Foto: Filip Jandourek

Na volby se připravuje také Český statistický úřad, který nabírá posily. Ministerstvo financí požádal o mimořádné dotace, potvrzuje místopředseda úřadu Stanislav Drápal: „Jedná se konkrétně o 60 milionů a asi 220 tisíc korun.“

Účet za sněmovní volby se ale navyšuje ještě po ukončení hlasování. Politické strany mají od státu nárok na dva druhy příspěvku: na úhradu volebních nákladů a na činnost. Když získají alespoň 1,5 procenta platných hlasů, za každý hlas si pak mohou účtovat 100 korun.

To znamená, že každá strana, kterou podpoří zhruba 80 tisíc voličů, dostane asi 8 milionů korun. Kromě toho dostávají příspěvky i na činnost. A to v případě, že pokoří ve volbách tříprocentní hranici, říká Ondřej Šrámek z ministerstva financí:

„Když mají nad tři procenta, dostávají roční příspěvek šest milionů korun. Každá desetina nad ta tři procenta je za 200 tisíc korun.“

Břeclavská tiskárna Moraviapress zahájila výrobu hlasovacích lístků pro předčasné parlamentní volby | Foto: Filip Jandourek

Když strana dosáhne více než pěti procent hlasů a dostane se do sněmovny, příspěvek se pak už nezvyšuje. Ale za každý mandát poslance dostává ročně dalších 855 tisíc korun. Peníze pak většinou jdou na kampaň, billboardy a celkové volební náklady, dodává Ondřej Šrámek:

„Strany musí jen dodat výroční zprávu, nicméně ty peníze dostanou na základě volebního výsledku a jak s nimi potom naloží, to už je na nich.“

Výdaje, které podepisuje auditor, se následně předkládají sněmovnímu kontrolnímu výboru. Před třemi lety přišly příspěvky politickým stranám na více než půl miliardy korun.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme