Stát žaluje kvůli zkrachovalé IPB členy bývalé vlády Miloše Zemana

Téměř všichni ministři bývalé vlády Miloše Zemana spolu s tehdejším guvernérem České národní banky Josefem Tošovským a konkurzním správcem zkrachovalé IPB Petrem Staňkem budou čelit trestnímu oznámení. Kvůli prohrané arbitráži s ČSOB je na ně podá ministerstvo financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Česká republika musí na základě prohrané arbitráže ohledně záruk při převzetí zkrachovalé IPB zaplatit téměř dvě miliardy korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska uzavřeli smlouvy nevýhodné pro Českou republiku a musí za to nést odpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Miroslav Kalousek

„Smlouva byla z pohledu ČSOB napsána do té míry kvalitně a stát si do té míry neošetřil své zájmy, že jsme to prohráli. To nemůže projít bez důsledku. Za to někdo nese zodpovědnost. Někdo prodal banku za korunu i přesto, že měla podle nálezu pařížského tribunálu a dodnes má neomezené záruky,“ prohlásil Kalousek.

Ministerstvo také na internetu zveřejní všechny smlouvy, které převod provázely. Zatím tomu bránila trvající arbitráž.

„Tento důvod už pominul. Uložil jsem proto, aby první pracovní den v roce 2011 byla na našich internetových stránkách zveřejněna dohoda s Nomurou, včetně důvodové zprávy a včetně všech souvisejících právních dokumentů, aby rozhodnutí tehdejší vlády bylo zcela transparentní a pod veřejnou kontrolou,“ řekl ministr Kalousek.

Schodek rozpočtu se nezvýší

Ministerstvo financí uhradí prohranou arbitráž co nejdříve. Jde celkem o jednu miliardu a 700 milionů korun. Peníze půjdou ze všeobecné pokladní správy z částky realizace státních záruk. Výše deficitu státního rozpočtu by se to dotknou nemělo.

„I přes tuto částku udržíme deficit do výše schválené sněmovnou, tedy 163 miliard,“ potvrdil Miroslav Kalousek.

IPB byla jednou z největších tuzemských bank a kvůli jejímu bankrotu se ukázal skutečný rozsah špatného úvěrování v zemi. Banku nucený správce prodal ČSOB. Obchod způsobil spoustu problémů, nicméně jeho konečný výsledek je podle většiny analytiků pozitivní.

Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme