Stát zřejmě přišel v podezřelých zakázkách Lesů ČR o 350 milionů korun

Podezřelé zakázky státního podniku Lesy České republiky na informační technologie způsobily státu celkovou škodu za zhruba 350 milionů korun. Protikorupční policie vyšetřuje, kolik lidí je do případu zapleteno. Nikdo zatím nebyl obviněn ani zadržen, pachatelům ale hrozí v případě odsouzení až osm let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na generálním ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové zasahovala protikorupční policie

Na generálním ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové zasahovala protikorupční policie | Zdroj: ČTK

„V této věci jsme zahájili úkony pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to konkrétně z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu legalizace výnosu z trestné činnosti,“ přiblížil mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Zakázky na výpočetní techniku získaly v roce 2008 firmy Dynn a Time Import. Existuje prý podezření, že byly úmyslně nadhodnoceny a mohly se jimi vyvádět peníze z podniku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka přibližuje aktuální kauzu Lesů ČR

Miliony korun totiž skončily u neprůhledných zahraničních firem, které mají konta ve Švýcarsku. Lesy ČR spojitost s pozdějšími převody peněz odmítly.

Podle veřejně dostupných informací vydávaly v minulosti Lesy České republiky za IT služby zhruba 40 milionů korun, v posledních letech ale částka u zmíněných firem stoupla na miliardu a čtvrt, upozorňuje ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

„To je naprosto neuvěřitelný nárůst a myslím si, že tady se jedná o podezření na významně předražené zakázky, nebo úplně sporné. Pokud se totiž zároveň podíváte na tyto firmy do rejstříku, tak zjistíte, že ony realizovaly stamilionové zakázky, ale zároveň nezvyšovaly počet svých zaměstnanců. A jediné vysvětlení může být, že buď zakázky dále přeprodávaly, anebo jednoduše fakturovaly neexistující služby. A to je samozřejmě trestné,“ vysvětlil.

Policie prohledala kanceláře

Důkazy zajistila protikorupční policie včera ve třech objektech v Hradci Králové a v Praze, mělo se jednat o prohlídky domovních i nebytových prostor. Konkrétnější ale policisté být nechtějí. „K této věci mohu pouze uvést, že jeden úkon byl prováděn v sídle státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové,“ dodal Ibehej.

Včerejší razie byla relativně nečekaná. Policie se podle Ondráčky rozhodla k tak razantnímu kroku kvůli obavám, že by se důkazy k mimořádně závažné kauze mohly nějakým způsobem ztratit.

Na generálním ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové zasahovala protikorupční policie | Foto: ČTK

„Je vysoce pravděpodobné, že policie sledovala ty nelesnické zakázky už delší dobu a měla tam patrně celou řadu indicií a podezření o tom, že tam může docházet k významné trestné činnosti. A teď dospěla k rozhodnutí, že je potřeba zajistit důkazy, a došla si pro ně jednak do státního podniku a potom k některým soukromníkům,“ uvažuje Ondráčka.

Lesy ČR s vyšetřovateli spolupracují, trvají ale na tom, že zakázky na IT technologie byly řádně zadány a soutěženy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Státnímu podniku Lesy České republiky patří zhruba polovina všech lesů v zemi. Hospodaří na 1,3 milionu hektarů a ve správě mají i téměř 20 tisíc kilometrů menších řek a potoků. V roce 2011 Lesy vydělaly téměř 6 miliard korun před zdaněním. Za netransparentní hospodaření jsou Lesy ČR kritizovány už roky.

Lesy ČR - hrubý zisk 1999 - 2011 | Foto: ČTK

Vladimír Kroc, Jana Zemanová, Jan Beneš, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme