Stát zřejmě sjednotí postup proti černým odběratelům energií

Stát uvažuje nad tím, že sjednotí postupy proti údajným černým odběratelům energií. Škody po nelegálních odběrech elektřiny i plynu radikálně rostou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina. Ilustrační foto.

Elektřina. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Takzvané černé odběry připravují plynárenskou RWE o stamiliony korun ročně, podobně je na tom ČEZ. Elektrárenský E.ON přišel loni o 35 milionů, trojnásobný nárůst ztrát hlásí Pražská energetika.

S myšlenkou jednotného postupu proti černým odběratelům přišli poslanci hospodářského výboru, kteří ji doporučili ministerstvu průmyslu a obchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjednocení postupu proti černým odběratelům se bude dnes jednat na MPO. Hostem Rádia Česko byl ministr Vladimír Tošovský.

Šéf ČEZ Martin Roman navrhl vytvoření společného podniku, který by se problémem zabýval. Právě jeho společnost před několika dny přiznala, že chování některých kontrolorů bylo necitlivé.

"Chceme se státními organizacemi dohodnout na pravidlech postupu a určitě bychom i přivítali, aby takováto nová organizace byla po nějakou formou státního dohledu," uvedl Roman.

Sjednocení přístupu se zamlouvá také generálnímu řediteli Pražské energetiky Drahomíru Rutovi. "Každý distributor to dělá trochu jinak a tím, že to podporuje pan ministr Tošovský, tak si myslím, že stát má snahu tuto záležitost ujednotit. Čili v tom by mohl být přínos," podotkl Ruta.

O společném postupu dnes budou na ministerstvu průmyslu a obchodu jednat zástupci Státní energetické inspekce, Energetického regulačního úřadu a ministerstva vnitra.

"Mám připraveno asi 8 okruhů, které chceme probrat - definici neoprávněného odběru, způsobu jeho odhalení, jak postupovat v případě, že neoprávněný odběr bude odhalen, jak stanovit výši škody, jak ji vymáhat, jako obnovit či neobnovit dodávku. To vše chceme dneska rozdiskutovat," přiblížil na Rádiu Česko ministr Tošovský.

Martin Hromádka, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme