Stát zvýhodňuje podle Práva novomanželské půjčky na bydlení jen někomu

Právo se zajímalo o to, jak stát splnil své plány na podporu rodin, které si berou novomanželské půjčky na bydlení. Pražští trafikanti prodávají cigarety školákům, píše Mladá fronta Dnes. Hospodářské noviny zjistily, že ostravský Mittal Steel půjčil sesterské firmě na Mauriciu 13 miliard korun. Fotbalový šampionát, který dnes začíná v Německu, ovlivní podle Lidových novin život v Česku: například kolínská automobilka v některých dnech zastaví výrobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Stát nesplnil své slovo, že u tzv. novomanželských půjček na bydlení odpustí 30 000 korun z dluhu každé rodině, které se po přijetí půjčky narodí dítě, uvádí dnešní Právo. Umazání této částky umožňuje jenom těm, kteří získají byt nebo dům novou výstavbou. Zkrátka tedy přicházejí mladí lidé, kteří si s pomocí půjčky kupují starší nebo družstevní bydlení. Situace se zkomplikovala v době, kdy vláda přijímala nařízení o půjčkách, a to v roce 2004.

Tehdy muselo být v textu vládního nařízení uvedeno, že odečet ve výši 30 000 Kč na dítě je možný jen u nové výstavby. V té době totiž zákon o Státním fondu rozvoje bydlení neumožňoval odečty v jiných případech. Zákon byl sice o rok později novelizován, ale danou situaci nová norma řešila jen částečně. Vládní nařízení stejně ale nebylo změněno. Všechno se pak raději nechalo při starém a peníze se stále odmazávají jen někomu, konstatuje Právo.

Třináctiletý školák, který si chce koupit krabičku cigaret, se v Praze o jejich dostupnost rozhodně bát nemusí. Bez mrknutí oka mu je prodá většina trafikantů. Přesvědčila se o tom dnešní Mladá fronta Dnes, která skrytou kamerou sledovala při nákupu krabičky cigaret dva chlapce ve věku 13 a 15 let ve třech náhodně vybraných trafikách. Úspěšnost byla stoprocentní.

To, že zákon před několika lety zvýšil věkovou hranici pro nákup tabáku z 16 na 18 let, ví přitom podle průzkumů naprostá většina obchodníků. Kontrolu má od letoška na starosti městská a státní policie, městské části a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Praxe je ale odlišná, uzavírá Mladá fronta Dnes.

Drobní akcionáři firmy Mittal Steel Ostrava, bývalé Nové huti, se zlobí: nelíbí se jim, že vysoce zisková společnost nevyplácí dividendu, za to ale vyvádí velké finanční částky do zahraničí. Jak zjistily Hospodářské noviny, už od roku 2004 ostravský podnik úvěruje miliardami korun sesterskou firmu z holdingu Mittal - LNM Technologies z ostrova Mauricius. Ke konci letošního února měla společnost z Ostravy půjčeno 13 miliard korun.

Úvěrování mauricijské firmy přitom už loni tvrdě kritizovali malí akcionáři, kteří ve firmě drží pět procent majetku. Společnost přesto zvedla výši půjčky o další 4 miliardy. Ostravský Mittal Steel patří ze 70 % nadnárodnímu holdingu Mittal, ze čtvrtiny státu. Ministerstvo financí, které spravuje část státního podílu v huti, odmítlo problém komentovat, dodávají Hospodářské noviny.

Nadcházející mistrovství světa ve fotbale není jen svátkem všech sportovních fanoušků. Jak informují dnešní Lidové noviny, je to také miliardový obchod s nemalými dopady na ekonomiku. Nejvíce by mohli na šampionátu vydělat majitelé hospod, sázkové kanceláře, prodejci benzinu nebo telekomunikační operátoři. Jak ale dodává list, dopady překvapivě pocítí také automobilový průmysl.

Jedna z největších továren v Česku, kolínská automobilka TPCA, totiž v příštích týdnech několikrát zastaví kvůli fotbalovému mistrovství světa výrobu. Jak píší dnešní Lidové noviny, firma chce umožnit svým zaměstnancům sledovat zápasy české reprezentace. Podle ekonomů bude vidět oživení prodeje hlavně poblíž hlavních tahů do Německa, kudy budou do míst konání šampionátu proudit auta fanoušků. Důsledky šampionátu se podle některých odborníků mohou projevit i na finančním trhu. Zkušenost je zatím taková, že v době důležitých zápasů cena koruny stagnovala a na trhu se takřka neobchodovalo.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme