Do sčítání se kvůli starším dokladům nemůže přihlásit na 20 tisíc lidí. Statistici chybu řeší až nyní

Český statistický úřad (ČSÚ) týden po začátku sčítání lidu řeší situaci, kdy se lidé se staršími občanskými průkazy nepřihlásí do on-line sčítacího formuláře. ČSÚ požádal o změnu předpisů ke sčítání umožňující přihlášení se staršími doklady bez strojově čitelných údajů tento pátek. Problém se podle mluvčího statistiků týká tzv. knížek, které vlastní lidé, kteří si neměnili doklady za posledních 20 let.

Praha (Aktualizováno: 16:10 3. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rehabilitační pracovnice Petra Říhová a klient domova Karel Huřťák vyplňují online dotazník v Domově pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, kde 27. března 2021 personál pomáhal seniorům vyplňovat údaje do Sčítání lidu, domů a bytů 2021

Rehabilitační pracovnice Petra Říhová a klient domova Karel Huřťák vyplňují online dotazník v Domově pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, kde 27. března 2021 personál pomáhal seniorům vyplňovat údaje do Sčítání lidu, domů a bytů 2021 | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

ČSÚ v dokumentech uvádí, že doklady bez strojově čitelných údajů mají hlavně senioři, pro něž je on-line sčítání kvůli epidemii covidu-19 vhodnější než osobní kontakt se sčítacím komisařem. Podle ministerstva vnitra má starší občanské průkazy asi 16 000 lidí, uvedl v sobotu na dotaz Jiří Korbel z tiskového odboru resortu.

Před začátkem sčítání Český statistický úřad uváděl pouze, že je možno se do elektronického formuláře ke sčítání přihlásit mimo jiné číslem občanského průkazu.

V páteční zprávě na portálu Úřadu vlády ale píše, že v registrech využívaných k ověření online přístupu do sčítání chybí čísla starších občanských průkazů bez strojově čitelných údajů.

PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?

Číst článek

Statistici proto navrhují změnou vyhlášky k zákonu o sčítání doplnit způsoby přihlášení do online formuláře o kombinaci data narození a čísla občanského průkazu.

„S ohledem na skutečnost, že sčítání lidu, domů a bytů probíhá online formou pouze do dne 11. května 2021, existuje zde naléhavý obecný zájem na tom, aby právní úprava nabyla účinnosti ve lhůtě co možná nejkratší, aby mohly být provedeny potřebné technické změny systému, a tedy držitelé dokladů bez strojově čitelných údajů měli faktickou možnost využít ke sčítání online formu,“ píše statistický úřad v odůvodnění změny vyhlášky.

Proč tento nedostatek nezjistil a neřešil ještě před začátkem sčítání, úřad neuvádí.

Lidé, kteří dosud vlastní občanský průkaz ve formě knížky, nemají podle mluvčího statistiků Jana Cieslara tento doklad evidovaný v registru obyvatel vedený ministerstvem vnitra, vůči kterému ČSÚ ověřuje přístup k on-line formuláři.

„Dosavadní interpretace ministerstva vnitra nám bohužel neumožňovala data za předmětné občanské průkazy převzít a umožnit tak sečíst se on-line i dotčeným osobám. Aktuálně bylo dosaženo shody a na základě ní budeme schopni v řádu dnů i těmto lidem on-line sčítání umožnit,“ uvedl. I lidé se starým průkazem se mohou podle něj elektronicky sečíst už nyní. Může to s jejich souhlasem udělat blízký člověk, který s nimi bydlí ve společné domácnosti.

ČSÚ podle Korbela rozšíří oprávnění k přístupu do on-line sčítání tak, aby bylo možné použít i číslo občanského průkazu, který není elektronicky čitelný. „Jakmile to ČSÚ provede a vytvoří tím titul pro zpracování čísel starých občanských průkazů, poskytne mu ministerstvo vnitra veškerou technickou podporu pro identifikaci osob tímto způsobem,“ řekl.

Náprava v řádu dní

Seznam čísel starších dokladů, doplněný o jména, příjmení a data narození jejich držitelů, předá úřadu podle statistiků ministerstvo vnitra.

Data ze sčítání lidu se uloží na servery šifrovaně. Přístup k nim bude mít jen malý počet lidí

Číst článek

Mluvčí ministerstva Klára Dlubalová deníku Právo řekla, že údaje vnitro statistikům dodá a situace bude vyřešena v řádu několika dní.

Nejde však o první potíže se systémem pro online sčítání. Hned po svém spuštění - v sobotu 27. března - systém zcela zkolaboval. Online formulář nešlo vyplnit a Český statistický úřad nakonec musel sčítání na několik hodin pozastavit.

I po obnovení měl ale systém potíže. Firma OKsystem, která je dodavatelem některých komponent celého systému, následně v prohlášení uvedla, že celý systém byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme