Statistici prověří volební systémy

Statistici dnes naposledy vyzkoušejí, jak jsou připraveni na volby do Evropského parlamentu. Prověří techniku, počítačové programy a také lidi, kteří se budou na zpracování výsledků podílet. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí Českého statistického úřadu Jana Bondyová, připraven je modelový případ, kdy dopředu znají výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby do EP | Foto: Alena Palečková

"A potom je takzvaná zátěžová zkouška, aby se prověřilo, jak lidé a technika zvládnou zátěžové situace, například když vypadne proud, technika nebo když je nadměrná kumulace předávaných dat z volebních okrsků a podobně."

A jak je sčítání hlasů jištěno? "Je to jištěno tak, že se výsledky předávají formou kurýrů nebo jeden z těch zpracovatelů musí výsledky dodat do dalšího místa. Regulérnost voleb závisí plně na volebních komisích. Statistika se na tom podílí jen nepřímo tím, že zajišťuje transparentnost v průběhu voleb. Celou dobu se zveřejňuje průběžné výsledky na volebním serveru a tím vydávají svědectví, že se s těmi výsledky nic dalšího neděje."

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek. Volební místnosti se zavřou v v sobotu odpoledne, s vyhodnocováním výsledků se ale bude muset počkat až do nedělního večera, kdy skončí volby ve všech ostatních zemích Evropské unie.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme