Státní bezpečnost byla rozpuštěna před 15 lety
Před 15 lety byla rozpuštěna Státní bezpečnost. Komunistický režim si prostřednictvím obávané tajné policie uchovával a upevňoval moc. Poslední složky StB zrušil v roce 1990 tehdejší ministr vnitra Richard Sacher. Chvíli na to začali platit také lustrační zákony, které zajišťují, aby bývalí prominenti neovlivňovali fungování nového státu.
StB byla nedílnou součástí minulého režimu. Tajní agenti nebyli supermozky, ale spíš výkonní a pragmatičtí úředníci, kteří se na vzájem velmi dobře doplňovali. "Státní bezpečnost musela být odstavena, aby nemohla zasáhnout. Každý se jí bál," připomíná historik Pavel Žáček.
Proti nepohodlným osobám StB postupovala vydíráním. Výjimečné nebyly ani případy týrání nebo mučení. "Naložili mne do auta, spoutali a dali mi roušku přes oči. Odvezli mne do lesa. Tam mne omráčili a nechali mne tam ležet," vzpomíná někdejší disident Ivan Medek.
StB totiž chtěla v 80. letech vyhnat nepohodlné osoby z Československa. V řadě případů jí to vyšlo - důkazem je emigrace Jaroslava Hutky nebo Pavla Landovského. "To byla lavina, která odnesla všechny moje přátele," říká novinářka Petruška Šustrová. "My jsme si samozřejmě mysleli, že se už nikdy v životě neuvidíme."
Působení StB v cizině bylo ve znamení provokací. Naše tajná služba stála například za bombovým útokem ve Štrasbursku nebo za pokusem o atentát na Jiřího Pelikána v Římě.
Jak to dopadlo s tajnými službami v jiných zemích?
Východoněmecká státní bezpečnost STASI zmizela ze světa zánikem NDR, v roce 1990. O tom, kolik jejích agentů se infiltrovalo do celoněmeckých ekonomických struktur se dnes jen spekuluje. Přístup do politické sféry jim přehradil lustrační zákon. Obrobské množství osobních materiálů bylo v čase agonie NDR ovšem zničeno. Stasi zaměstnávala 91 tisíc kádrových rozvědčíků a 175 tisíc informátorů. Každá 30. rodina byla potižena represemi. Šéf komunistické rozvědky Markus Wolf se neúspěšně pokusil, po vzoru Andropova z KGB, o pěrestrojku ve Východním Německu. Později byl podmínečně odsouzen za mučení vězňů. Stasi v dobách své nejvyšší aktivity podporovala západoněmecké teroristy z RAF, špehovala západoněmecké politiky; spolupracoval s ní také agent KGB, dnešní prezident VVP.
Polská Bezpečnostní služba SB přestala oficiálně existovat 10. května 1990, kdy vstoupil v platnost zákon o vytvoření Úřadu na ochranu státu. Ten nahradil tajnou policii Polské lidové republiky. Část bývalých pracovníků státní bezpečnosti přešla i do nové zpravodajské služby. Museli ale nejprve - a to už v roce 1990 - předstoupit před komisi, která jim vydala pozitivní osvědčení. Část tajných policistů prověrkami neprošla a další část k nim vůbec nepřišla. Tiskový odbor nynější Agentury vnitřní bezpečnosti ale nesděluje, kolik komunistických tajných policistů do nových služeb přestoupilo, ani kolik jich tuto sféru muselo opustit.