Stát vrací lidem k doplnění 90 procent žádostí o dotaci z programu Živel. Někteří také chtěli obejít podmínky

Celkem 759 lidí po ničivém tornádu na jižní Moravě požádalo o dotaci z programu Živel. Státní fond podpory investic, který dotace rozděluje, ale vrátí přibližně 90 procent žádostí k doplnění, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Chybí v nich znalecké posudky i výše plnění pojišťoven. „Budeme žadatele vyzývat, aby nám doložili chybějící informace,” uvedla mluvčí fondu Karolína Smetanová.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice po zásahu tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po náročném úklidu čeká na postižené na Hodonínsku ještě komplikovanější úkol: dát dohromady dokumenty, které po nich chtějí úřady.

Peníze k lidem, které poslední červnový čtvrtek postihlo tornádo, totiž plynou kromě veřejných sbírek a pojišťoven také od státu. Úřady spolu s dávkou mimořádné okamžité pomoci a speciálním úvěrem otevřely program Živel. Žadatelé, kteří přišli o domovy, z něj mohou čerpat dotaci v celkové výši až 2 miliony korun.

Stavební úřady v Hodoníně a Břeclavi jsou zahlcené. Hamáček slíbil posílení o státní úředníky

Číst článek

Státní fond podpory investic, který z něj peníze rozděluje, vyslal hned po tragédii své pracovníky přímo na místo. Ani to nepomohlo: ze 759 žádostí o dotaci pošle fond 90 procent zpět na Moravu.

„Budeme žadatele vyzývat, aby nám doložili chybějící informace. V drtivé většině půjde o odhad celkových nákladů na obnovu obydlí, tedy znalecký posudek škod, a výši plnění od pojišťovny,“ popsala mluvčí fondu Karolína Smetanová.

Hned 140 žádostí také neobsahuje úplné informace o vlastnících zničených domů. „Informace o vlastnících uvedené v žádosti neodpovídají záznamům v katastru nemovitostí, v žádosti nejsou uvedeni všichni vlastníci nemovitosti, vysvětlila Smetanová.

Patří sem případy, ve kterých ve zničeném domě bydlela například matka, dům ale vlastnily její děti. Stejně tak se komplikace objevily v případě společného jmění manželů. „Nemovitost nabyli po sňatku, takže každému z nich přísluší padesát procent, je to společný majetek, upřesňuje mluvčí, podle které komplikace způsobila například situace, kdy žádost přinesla manželka, když byl její muž na stavbě. Žádost o dotaci tak není úplná.

Bez internetu, bez informací

Poničené Hodonínsko ale nabízí jinou perspektivu. Tamní místostarosta Petr Buráň u vyřizování dotační administrativy sice nebyl, upozorňuje ale na to, že s papírováním pomáhali zástupci fondu. „Takže je zvláštní, že tam je tak velká chybovost, když jim s tím pomáhali přímo oni, podotkl.

Dotační program Živel

  • Z vládního programu Živel mohou lidé postižení tornádem čerpat dotaci na obnovu nemovitostí v maximální výši 2 miliony korun.
  • Spolu s ministerstvem pro místní rozvoj na program dohlíží Státní fond podpory investic.
  • Ještě před uzavřením dotační smlouvy mohou lidé čerpat zálohu ve výši 500 tisíc korun.
  • Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) poslal v pátek stát prvních 12 záloh.

Úředníci pro to mají jednoduché vysvětlení. První žádosti rozepsali s žadateli v momentě, kdy na ulicích ležely střechy, v obcích panoval zmatek a mobily hlásily nedostatek signálu.

„V těch místech nebyl internet, signál, lidé se proto s programem nemohli seznámit. Když za námi šli, nevěděli, co všechno k žádosti potřebují,“ popsala. „Když jsme z místa odjížděli, věděli jsme, že tam bude potřeba nějaké doplnění, dodala mluvčí.

Fond se postiženým snaží nabídnout pomocnou ruku: v těchto dnech shání vlastní odhadce, které chce na Hodonínsko vyslat, aby doplnili chybějící dokumenty.

„Tohle je zatím v jednání, ale naším cílem je celý systém pro oběti tornáda co nejvíce zjednodušit,“ řekla Smetanová.

Jak obejít systém

Kromě lidí bez střechy nad hlavou a na pokraji zhroucení se v obcích na jihu Moravy potkali pracovníci Státního fondu podpory investic také s lidmi, kteří se na tragédii chtěli obohatit.

Zůstalo to tam od povodní, řekla Dostálová o odečítání darů. Její ministerstvo to ale popírá

Číst článek

„Někteří lidé nesplnili podmínky dotačního programu. A setkali jsme se s tím, že se nás někteří ptali, jak systém obejít a k dotaci se dostat,“ popsala Smetanová pro iROZHLAS.cz, další detaily sdělit odmítla. „Samozřejmě jsme je okamžitě odmítli,“ dodala rychle.

Hodonínského místostarostu Buráně pokusy o zneužití dotačního systému nepřekvapily. „Můžu k tomu říci, že i v takových krizích se někteří snaží vytěžit co nejvíc to jde," připustil s tím, že si nekalého obohacování všiml.

„Ať už jsou to případy finanční nebo materiální, jde o lidi, kteří si nechají postavit novou střechu, i když nejsou postižení, nebo chodí do skladu humanitární pomoci jako na nákup, popsal svoji zkušenost.

„To, že se někdo ptá, jak program obejít, jen dokresluje obrázek o tom, jak někteří z nás přemýšlí, dodal Buráň.

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme