Stát vypsal tendr na více než čtyři miliony testů pro návrat dětí do škol, potvrdil šéf státních rezerv

Správa státních hmotných rezerv vypsala tendr na pořízení antigenních testů do škol na září, Radiožurnálu to potvrdil její šéf Pavel Švagr. Vítězná firma podle něj dodá 4 200 000 testů. Dalších více než jeden a půl milionu testů si může stát vyžádat navíc s ohledem na epidemiologickou situaci na konci prázdnin. Pro výběr zdravotnického materiálu platí podle Švagra nová pravidla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci čekají na výsledek antigenního testu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Novinkou je, že test má být uveden na seznamu německé instituce BfArM (Das Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte), což je obdoba českého SÚKLu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pozn. red.), případně nám dodavatel může nabídnout nějaké rovnocenné řešení. To znamená test, který má řádně posouzenou shodu pro sebetestování,“ říká Švagr.

Ministr Vojtěch: Nechám kontrolovat kluby. Nákaza se šíří mezi mladými, kteří si užívají prázdniny

Číst článek

Do tendru se tak budou moct podle Správy hmotných rezerv zapojit i firmy nabízející testy schválené lékovým úřadem v jiné evropské zemi. Uzávěrka pro podání nabídek je 21. července, testy musí vítěz tendru dodat do 20. srpna.

Firmy mohou nabízet pouze testy ze slin, z přední části nosu nebo z ústní dutiny. Dosud Správa hmotných rezerv nakoupila pro ministerstvo školství přes 15 milionů antigenních testů.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na konci června uvedl, že žáci základních a středních škol se na začátku září na covid-19 preventivně otestují třikrát. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moci testovat až 2. září.

Zmínil, že testy nakoupí právě správa rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví. V případě, že by se za sedm dnů potvrdilo víc než 25 případů covidu-19 na 100 000 obyvatel, následovalo by další kolo testování, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Stát nakoupí dalších 4,2 milionu antigenních testů do škol. @Radiožurnál to potvrdil šéf SSHR Pavel Švagr. Dodání 20/8.

Dalších 1,6 mil. může stát přiobjednat podle situace.

Platí nová pravidla, testy musí být na seznamu německé BfArM, nebo schválené jiným lékovým úřadem v EU.

12:07 – 10. 07. 2021

6 25

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme