Státní hřebčinec Tlumačov prodal šest koní za milion. Nevýhodné, míní kritici

Velmi narychlo a za nejasných podmínek se odehrál prodej několika koní ze státního Zemského hřebčince Tlumačov. Radiožurnál zjistil, že tamní vedení prodalo do slovenské stáje letos na jaře celkem šest koní za milion korun. Podle trenéra Petra Eima však měla zvířata dohromady hodnotu až tři miliony korun. Nízké ceně se divilo i několik podnikatelů, kteří s koňmi obchodují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí hřebci z Tlumačova se představili kupcům | Foto: Roman Verner

Petr Eim, který koně trénoval a jezdil s nimi po závodech, říká, že ředitel hřebčince Jaroslav Dražan dopředu o prodeji zvířat nemluvil.

„To udělal v podstatě v době, kdy jsem byl nemocný. Ani se mnou nekomunikoval o tom, že bychom je předvedli, že bychom připravili videa, že bychom se snažili je co nejlépe prodat. On je prostě střelil v balíku a bylo to vyřízené,“ říká Eim.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zvláštní okolnosti prodeje koní z hřebčince v Tlumačově se zajímali Markéta Chaloupská a Janek Kroupa

Minimálně dva koně prodal hřebčín dokonce za nižší cenu, než za jakou je nakoupil.

Ředitel hřebčince Jaroslav Dražan říká, že někteří koně měli zdravotní problémy. „Samozřejmě v balíku, tak jako všude v obchodě, se dělá průměr a nedělají se velké ceny,“ vysvětluje Dražan.

Fakt ovšem také je, že státní podnik prodej koní nikde předtím ani neavizoval. Jinak by bylo zájemců zřejmě mnohem víc.

„Co se týká mé nabídky, tak by byla někde kolem dvou milionů korun,“ míní podnikatel s koňmi Vojtěch Csabi.

O dva koně z balíku se pár dní před jejich prodejem na Slovensko zajímal i podnikatel Tomáš Lidmila. Údajně za ně nabízel 800 tisíc. Reálně pak tyto dva koně ředitel Dražan prodal o pár dní později za půlku – za necelých 400 tisíc.

„Když jsem se to později dozvěděl, tak jsem se nestačil divit,“ říká Lidmila.

O kauzu se zajímalo i ministerstvo zemědělství. Podle auditora Zdeňka Jaroše sice prodej koní proběhl podle pravidel, ta jsou však prý nastavena velmi vágně. Hřebčín totiž nemusí vypisovat výběrová řízení a koně tak může prodat přímo zájemci, se kterým se domluví.

Samotnou cenu koní kontroloři nezkoumali.

Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme