Státní maturita bude 'lidštější'. Musí se změnit i zákon

Kvůli státní maturitě, která odstartuje na jaře příštího roku, se bude muset novelizovat školský zákon. Oznámil to ministr školství Josef Dobeš. Ke změnám se rozhodl na základě výsledků říjnové generálky. Hned po ní Dobeš sliboval, že státní maturitu polidští.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Student u maturitní zkoušky

Student u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Dobrá zpráva míří přímo k učitelům - snížit se má administrativní zátěž a pracnost. Bude se totiž hodnotit přímo originál testů, ty se navíc budou moci opravovat mimo budovu školy.

Zjednoduší se také instrukce a postupy zadavatele v učebně. Doplní se i bodová škála hodnocení písemných prací z českého jazyka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Josef Dobeš vysvětlil změny státních maturit v Ovzěnách dne Radiožurnálu

Příjemné změny čekají i budoucí maturanty. Zkoušky budou moci skládat maximálně dvě v jeden den a dostanou možnost se v jejich průběhu občerstvit.

„Mohou popít, pojíst, zejména třeba cukrovkáři a podobně. To mi připadalo úplně brutální. A budou moci v ojedinělých případech opustit místnost, aniž by podstoupili riziko, že ukončí státní maturitu,“ uvedl Dobeš.

Vymezí se ale určitá pravidla, například že žák musí být v učebně 15 minut před zahájením zkoušky a přijde-li později, zadavatel ho může vyloučit. Používat lze jen povolené psací potřeby, které zadavatel ověří, a bude vyloučeno, aby žák měl u sebe zapnutý elektronický komunikační prostředek.

Kvůli „zlidštění“ státních maturit bude ministerstvo podle Dobeše měnit vyhlášku. V novele školského zákona pak mají být opatření, která novou formu maturity umožní a zafixují minimálně na dva roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel CERMAT Pavel Zelený v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Podle stávajícího znění by se za rok měly nabalovat další předměty jako například informatika a další, a to já vidím za velice nešťastné. Ve chvíli, kdy něco zkusíme, zvykneme si na to, tak bychom to měli nechat chvíli stabilní,“ vysvětlil ministr důvody změny.

Po dvou letech Dobeš počítá s tím, že by státní maturita mohla být elektronická. Chystá také pro žáky ještě před jarním termínem zkušební testy, které si žáci budou moci vyzkoušet na stránkách organizace CERMAT, která maturitu připravuje.

Nižší náročnost zkoušek ministr odmítá

Říjnová generálka odkryla nejen slabiny studentů, ale také problémy s posuzováním testů. Centrum pro přípravu maturit CERMAT začátkem listopadu přiznalo, že jich bylo špatně vyhodnoceno 12 tisíc.

Komplikace prý způsobili hlavně zadavatelé a hodnotitelé sjednocené zkoušky. Například nula bodů dostali studenti, kteří testy prokazatelně vyplnili, někteří je zase zvládli na 120 procent.

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

V Ozvěnách dne ředitel Centra CERMAT Pavel Zelený slíbil, že do startu ostrých maturit budou veškeré chyby odstraněny.

Fakt, že u generálky státních maturit neuspěla třetina studentů, kritizovali například premiér Petr Nečas nebo prezident Václav Klaus. Dobeš ale jednoznačně vyloučil, že by se náročnost testů snižovala.

„Ani náhodou. Nesnížím nároky a nemyslím si, že to bude mít katastrofický dopad. Objektivizace státní maturity je v tom, že buď se to naučíš, nebo to neuděláš,“ podotkl ministr.

Podle něj až 15 procent škol skončí pod průměrem. Rozložení neúspěšnosti mezi školami bude jiné, dnes je více rovnoměrné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oldřich Botlík hovořil o projektu státních maturit v pořadu Stalo se dnes

Ministr Dobeš rovněž počítá s tím, že u maturitní zkoušky neprojde 15 až 21 procent maturantů. A to pro něj bude před vládou lépe obhajitelné, než kdyby maturitu zvládli všichni.

Ministr školství si přeje, aby procento chybovosti systému maturitní zkoušky, bylo nula. Podle ředitele CERMATU Pavla Zeleného je to nemožné, i když sám utvrzuje maturanty v tom, že chybovost musí být blízká nule. Podle něj neexistují systémy, které jsou naprosto bezchybné.

Ředitelé škol změny vítají

Ředitelé škol veškeré změny přivítali. Podle nich se v takové formě státní maturita povede. „Kroky, které byly představeny, jsou určitě rozumné a povedou k tomu, že maturity mají větší šanci na jaře uspět,“ potvrzuje ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka.

„Samozřejmě zatím jsou napřeny pouze k písemné části, která se přezkoušela, další komplikace si můžeme představit i v ústní části, která zatím zkoušku neměla a která bude probíhat současně s profilovou částí maturitní zkoušky. Dovedu si představit, že naši studenti budou hodně unavení po maturitě,“ dodal ředitel.

Výhrady kritiků zůstávají

Projekt státních maturit má i nadále své kritiky. Například Oldřich Botlík, spoluautor nestátního projektu Kalibro, který ověřuje výsledky vzdělávání, je přesvědčen, že povinná státní maturita vůbec být nemá. Hovoří v této souvislosti také o politickém nastavení laťky obtížnosti maturitních testů.

„Dneska v podstatě děti odnášejí to, jak nekvalitně na řadě škol probíhá výuka, a ta kvalita výuky se nemůže změnit prostřednictvím nějaké státní zkoušky.“

„Ta kvalita se může změnit jedině tak, že začneme systematicky podporovat učitele, aby rozuměli cílům, které mají ve výuce podle nového rámcového vzdělávacího programu sledovat. A není možné, aby tohle odnášely děti,“ uvedl Botlík v pořadu Stalo se dnes.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková, mta, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme